Adószám: 19662927-1-43
Számlaszám: 11705008-20464565
Váltás klasszikus nézetre

„Most már mindenünk megvan az iskolakezdéshez.”

Dzsesszika lelkesen bontja ki újonnan kapott zöld tornazsákját, amelyben egy csinos fehér póló és egy tornacipő vár arra, hogy idén az órákon végre a lány is rendes tornafelszerelésben jelenhessen meg.

„Nagyon szépek az ajándékok! A lejobban a táska tetszik”

– állapítja meg, és abból is sorra előkerülnek a színes ceruzák, tolltartó, festék, ecsetek; vagyis csupa olyan eszköz, amire az iskolában szüksége lesz. Idén kezdi meg ugyanis a második osztályt.

Segítség az ügyintézéstől a lelki támogatásig

A lány két testvérével és édesanyjukkal él a Segélyszervezet miskolci Családok Átmeneti Otthonában. Sok nehézségen mentek keresztül, amíg oda jutottak, hogy az átmeneti otthon közösségének tagjai legyenek és szerényen berendezett, ám annál nagyobb stabilitást nyújtó lakrészükben éljenek. A nevének elhallgatását kérő édesanya visszaemlékezése szerint először a kapcsolati erőszak miatt lakhatásukat vesztett családoknak fenntartott krízisközpontba érkeztek, nyolc hónappal ezelőtt.

„Tökéletes nekünk itt. Egyszerűen minden jó. Mindenben segítenek; például a papírmunkában is, amihez nem értek. A közelben dolgozom egy pékségben, a gyerekek pedig ide járnak a szomszéd iskolába, illetve a közeli óvodába”

– meséli az édesanya, aki csupa jó tapasztalatra tett szert mind az otthon közösségét, mind az iskola tanári közösségét illetően.

„A legnagyobb segítség mégis a lelki támogatás, amit itt kapunk. Ez jelenti a legtöbbet nekünk.”

– mondja, miközben Dzsesszika és bátyja, Dani új tanszercsomagjaira pillant, amiket az imént kaptak a Segélyszervezet Iskolakezdés együtt! adománygyűjtésének eredményeként.

„Most már mindenünk megvan az iskolakezdéshez. Több dolog is hiányzott, de szóltunk az intézményvezetőnek, és így pont ezeket kaptuk ajándékba.”

Ismerik a családokat

A személyre szóló figyelem nagyon fontos a Segélyszervezet munkájában, és ezt Nagyné Faragó Boglárka, a miskolci intézmény vezetője is megerősíti azzal, hogy kiemeli:

„ismerjük az itt élő családokat, ezért tudjuk, hogy mire van szükségük.”

Az intézmény munkatársai napi szinten, folyamatos kapcsolatban vannak az otthon lakóival. A hosszú távú együttműködés mellett, ha szükséges, a napi főzési rutin elsajátításában, valamilyen ügyintézésben vagy egy hiányzó babakocsi pótlásában egyaránt segítenek nekik.

Így juthatott Dani hátára is egy szép, fekete iskolatáska, benne a színes és hasznos tanszerek mellett egy diáknaptárral, aminek Dani kifejezetten örül. Emellett ő is kapott egy tépőzáras, fehér tornacipőt, amit pillanatok alatt a lábára próbált.

„Ez pont jó lesz”

– állapítja meg, és már sorolja is, hogy a tesióra mellett mennyire élvezi a mozgással teli programokat, mint a focizást vagy a fogócskázást. Most már neki is lesz mit viselnie ezek közben.

Fontos a hosszútávú segítség

Azonban a támogatás itt nem ér véget. A családok átmeneti otthona ugyanis nem csupán egy biztonságos fedél az ide érkezőknek: a munkatársak a kölcsönösség jegyében önálló életvitelre igyekeznek ösztönözni a családokat. A személyes és a csoportos beszélgetések mellett rendszeresek azok a programok, amelyeken keresztül a szülők és a gyerekek elakadásaira, nehézségeire közösen keresik a megoldást.

Dzsesszika és Dani ennek megfelelően kétheti rendszerességgel az intézmény által megbízott logopédus foglalkozásain vesznek részt. A szakember nemcsak a beszédfejlesztésben segíti őket, hanem az átfogó fejlesztés érdekében az olvasásban és különböző feladatok megoldásában is. Emellett a testvérek jelen vannak az intézmény által szervezett közösségi programokon, így többek között kézműveskedésben és digitális oktatásban is részesülnek az itt töltött idejük alatt.