Segítség a pénzügyek labirintusában
Már-már kezdtük elfelejteni a Covid-19 világjárvány korlátozó intézkedéseit, amikor a szomszédunkban kitört az orosz-ukrán háború. A konfliktust bemutató sajtófotók sokkoló hatása után hamar szembesülni kellett az energiaárak drasztikus emelkedésével, melynek következtében mindenki megtapasztalta, hogy drágább lett az élet. Az eddig is nehéz helyzetben lévő családok még sebezhetőbbé váltak, de akár egy stabil pénzügyi helyzetben lévő családnál is nagyon gyorsan alakulhatnak ki olyan nehézségek, amik azt eredményezik, hogy újra kell tervezni a családi költségvetést, változtatni kell a vásárlási szokásokon, külső segítséget kell kérni, mert a hitelek útvesztőiben nem látszódnak a megoldások.
Az Ökumenikus Segélyszervezet folyamatosan fejleszti szolgáltatásait. Keresi az újabb és újabb lehetőségeket arra, hogy hatékony segítséget tudjon nyújtani azok számára, akik nehéz helyzetbe kerültek. Ennek tudatában alakította ki Pénzügyi Tudatosság programját is.
Az MBH Bank támogatásával indított program támpontokat, ismereteket ad azok számára, akik elvesztek a pénzügyek labirintusában és keresik, hogy mit csinálhatnának másképp, milyen egyéb lehetőségeik vannak.
Segítség lehet azoknak, akik átgondolva pénzügyeiket rájönnek, hogy számukra most a havi pár ezer forintos spórolás is jelentős eredménynek számít, de segítséget adhat azoknak is, akik rendszeresen egy kisebb összeget szeretnének megtakarítani távolabbi céljaik eléréséhez.
Az is hasznos információkat talál ezeken az oldalakon, aki szociális szakemberként próbál meg segíteni bajba jutott embertársain, és egy helyen szeretné megtalálni a legfontosabb pénzügyi alapismereteket.
- Pénzügyi alapismeretek
- Hitelek
- Fizetési elmaradás
Pénzügyi alapismeretek
Mit tehetek, ha nem jövünk ki a fizetésből egy hónapban? Nem is tudom, mire megy el a pénzem… Tudom még egy kicsit szorosabbra húzni a nadrágszíjat? Ismerem a pénzügyi szokásaimat? Ennek megfelelően választom ki a banki szolgáltatásokat? Tudatos vagyok a pénzügyeimmel kapcsolatban? Mit jelent a pénzügyi tudatosság? Számtalan különféle kérdés, amikre nem létezik egyetlen jó válasz, mivel különböző emberek vagyunk, különböző módon gondolkodunk, és mások a lehetőségeink. Mivel azonban pénzügyi elhatározásaink hosszú időn át befolyásolják életünket, arra kell törekedni, hogy pénzügyeink kiszámíthatóak legyenek. Ebben próbálunk segítséget nyújtani.
Hitelek
Vegyek-e fel hitelt, ha igen, akkor milyet? Vissza fogom tudni fizetni? Előfordulhat olyan helyzet, amikor egy-egy cél megvalósításához nem áll rendelkezésre elegendő anyagi forrásunk. Az ilyenkor meghozott pénzügyi döntést azonban alapos átgondolás kell, hogy megelőzze. Ilyenkor felmérjük forrásainkat, eddigi hiteleinket, jelenlegi megtakarításainkat, esetleges előmeneteli lehetőségeinket. Éppen ezért a hitel témakörében is összegyűjtöttünk egy csokorra való hasznos tanácsot számodra.
Tovább olvasomFizetési elmaradás
Nem minden alakul mindig jól. Nem látunk a jövőbe. Előfordul, hogy valamilyen betegség, vagy egy munkahely elvesztése húzza keresztül a számításainkat. Még nehezebb a helyzet, ha a családon belül történnek olyan nem várt dolgok, amik teljesen és végérvényesen ellehetetlenítik korábbi terveinket. Ilyenkor előfordulhat, hogy nem tudjuk fizetni a hitelünk törlesztő részleteit, vagy a közüzemi számláinkat. Összeszedtük, hogy mit is tudunk tenni ilyen esetekben, hogy el tudjuk kerülni a még nagyobb bajt.
Tovább olvasomA tervezett jövő
Az élet minden területén fontos a tervezés, így a pénzügyeinkben is. Legyen szó akár tervezhető, akár váratlan előre nem látható eseményekről fel kell rájuk készülnünk.
Tovább olvasomÖkumenikus Segélyszervezet a RE-BUSINESS Podcastben!
Pistyur Veronika Gabnay Ágnes, pénzügyi tanácsadónkkal és Rácsok Balázs, szociális és módszertani igazgatónkkal beszélget ebben a RE-BUSINESS podcast epizódban. A téma a nehéz helyzetben élők pénzügyi ismereteinek fejlesztési lehetőségei és kihívásai. Nézzétek meg Ti is!
Partnerünk a Pénzügyi Tudatosság programban:
Töltsd le a fenti témaköröket pdf-ben is!: