Éves jelentés 2023
Fókuszban az esélyteremtés és a pénzügyi fenntarthatóság
A 2023-as esztendőre visszatekintő szöveges és pénzügyi beszámolóink is jól mutatják, hogy a Segélyszervezet munkáját milyen rendkívüli mértékben határozta meg továbbra is az elhúzódó ukrajnai háború. A Segélyszervezet történetének eddig legnagyobb humanitárius segélyprogramja az év végéig már több mint félmillió menekültnek nyújtott segítő kezet Ukrajnában és hazánkban, az erre fordított összeg pedig átlépte a 11 milliárd forintot.
A szomszédos országban zajló konfliktus mellett a világ több régiójában is szerepet vállaltunk a bajbajutottak támogatásában: a februári törökországi földrengést követően bajbajutottak tízezreit segítettük hosszú távon élelemmel, higiénés eszközökkel, szaniterkonténerekkel, téli ruházattal, vagy éppen iskolaszerekkel. Májusban az Észak-olaszországi Forli város árvíz sújtotta lakosainak, augusztusban pedig a szlovéniai történelmi árvíz károsultjainak segítettünk. Szeptemberben a líbiai Derna városában történt gátszakadás rendkívüli mértékű pusztításának károsultjai, októberben pedig a Hegyi-Karabahból menekülők támogatásában működtek közre munkatársaink a helyben dolgozó nemzetközi partnereinkkel szövetségben. Két új, összesen 16 ezer embert ellátó egészségügyi központot adtunk át az iraki Hatín és Szulág településeken, az esztendő végén pedig a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kollégiumának katasztrófája által érintett diákok és családjaik számára nyújtottunk gyorssegélyt.
Hazai szociális és fejlesztő munkánkat a sokszínű és hosszú távú építkezés jellemezte. A nehéz gazdasági helyzet továbbra is a viszontagságos körülmények között élő családokat érintette a legérzékenyebben. Országos intézményhálózatunk 50 központjának munkatársai mintegy 100 szolgáltatással igyekeznek hathatósan enyhíteni a hozzánk forduló rászorulók gondjain. Továbbra is kiemelt figyelmet kapnak a gyermekek: 22 intézményben, több mint 3000 gyermek felzárkózását segíti Kapaszkodó programunk. Folytatódott részvételünk a Felzárkózó Települések programban, ahol immár 13 jelenlét ponton nyújtunk felzárkózást segítő szolgáltatásokat a rászoruló családoknak. Céljaink elérését mára számos vállalati partnerrel kötött együttműködés segíti. Pénzügyi mintaprogramokat indítottunk az ország több régiójában a pénzügyi szempontból legsérülékenyebb magyarországi társadalmi csoportok pénzügyi tudatosságának növelésére, melyhez neves pénzintézetek nyújtanak jelentős támogatást. Több vállalat csatlakozott célkitűzéseinkhez adománygyűjtéssel, de vannak, akik jelentős informatikai támogatással, energetikai fejlesztéssel, vagy éppen munkaerőpiaci támogatással segítik munkánkat. A Magyar Falu Program keretében, az Ökumenikus Segélyszervezet és több hazai vállalat összefogásának köszönhetően, országosan is modellértékű fejlesztések valósulhattak meg Kastélyosdombón.
Augusztusban került sor a Segélyszervezet fenntartásában működő Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium új épületének ünnepélyes átadására. A zöldmezős beruházásként megépült 11 ezer négyzetméteres középiskola épületét a legkorszerűbb oktatási formákhoz igazodó terek, és a legmodernebb 21. századi digitális technika teszik az országban egyedülállóvá. Az iskola alapértékei között kezdettől kiemelt figyelmet kap a szolidaritásra nevelés.
2023-ban is megszerveztük hagyományos adománygyűjtő és figyelemfelhívó kampányainkat. Tavasszal Kapaszkodó programunkat, nyáron a 2000 tanuló beiskolázását segítő Iskolakezdés együtt! kampányunkat, számos futóversenyen a Ne csak szurkolj, segíts! mottónk üzenetével voltunk jelen, év végén pedig immár 28. alkalommal hirdettük meg eredményesen Adventi Adománygyűjtésünket. Munkatársaink és önkénteseink személyesen is számos eseményen, egyházi, vállalati, közösségi rendezvényen jelentek meg, és mutatták be munkánkat, céljainkat.
A 2023-as évünkről szóló összegzés amellett, hogy alkalmat ad a visszatekintésre, hálára is késztet minket Teremtőnk és a munkánkat segítő emberek iránt egyaránt. Ehelyütt is köszönetet mondunk sokszínű partneri és adományozói közösségünknek, mely lehetőséget teremt, hogy évről évre többet segítsünk! Ahogy tesszük ezt immár több mint három évtizede: az összefogás erejével.
2023 dióhéjban
Január - Nagy hidegben különösen fontos a segítségnyújtás
Január az egyik leghidegebb hónap hazánkban, ilyenkor különösen nagy hangsúlyt kap a hajléktalanokért végzett munkánk. Budapesten, Debrecenben és Gyulán az év 365 napján segítjük a fedélnélkülieket.
Tovább olvasokFebruár - Humanitárius segélyakció Törökországban és Szíriában
Törökországot és Szíriát az elmúlt évtizedek legnagyobb földrengése rázta meg február 6-án, emberek tízezreinek életét követelve. Az Ökumenikus Segélyszervezet helyi partnerével szoros együttműködésben vett részt a földrengés károsultjainak támogatásában.
Tovább olvasokMárcius - Kapaszkodó 2.0-val a digitális felzárkózásért
Negyedik éve zajlik a Segélyszervezet Kapaszkodó 2.0 felzárkóztató programja olyan hátrányos helyzetű diákok részére, akiknek e programok nélkül nem lenne esélyük a digitális kompetenciahiányok leküzdésére. A készségfejlesztő projekt összesen 600, 2023-ban újabb 270 nehéz helyzetű diákot segített a felzárkózásban.
Tovább olvasokÁprilis - Ne csak szurkolj, segíts!
Ne csak szurkolj, segíts! jelmondattal veszünk részt évek óta több hazai futóversenyen. Az áprilisi Telekom Vivicittá futóversenyen a rászoruló gyerekekért futottak a Segélyszervezet munkatársakból és ismert önkéntesekből álló csapatai.
Tovább olvasokMájus - Kapaszkodót nyújtunk a rászoruló gyerekeknek
Nagy hangsúlyt fektetünk a rászoruló gyermekek fejlesztésére, felzárkózásuk elősegítésére: Kapaszkodó programunk keretében évente 20 helyszínen több mint 3000 gyermek vesz részt rendszeresen közösségi programjainkon. Májusban tizedik alkalommal hirdettünk országos adománygyűjtést a Kapaszkodó programban részvevő gyerekek támogatására.
Tovább olvasokJúnius - Segélyakció a gátrobbantás területén Ukrajnában
Júniusban az ukrajnai Nova Kahovkában történt gátrobbantás által elöntött, illetve veszélybe került településen élőknek nyújtottunk gyorssegítséget. Első körben 350 háztartás kapott segélycsomagot, majd több kamionnyi segélyárut osztott ki a Segélyszervezet a szükséget szenvedők között: 3200 családnak ételcsomagot, 8000-nek ivóvizet biztosított.
Tovább olvasokJúlius - Nyári táborokkal az élményekkel teli gyermekkorért
Kastélyosdombói Esély táborunkban júliusban egymást váltották a táborozó gyerekek. A vállalati partnereink által támogatott három turnusban tartott 1 hetes bentlakásos élményheteken a játékok mellett szakembereink nagy hangsúlyt fektettek a felzárkózást segítő fejlesztő programok eredményességére is.
Tovább olvasokAugusztus – Megtelt 2000 rászoruló gyerek iskolatáskája is
Augusztus elején tizenkettedik alkalommal hirdettük meg az Iskolakezdés együtt! országos segélyakciót, amelyben az olyan hazai rászoruló gyermekek támogatását tűztük ki célul, akiknek már az első becsengetés előtt rosszabbak lennének az esélyei társaiknál, mert családjuk nem tudja biztosítani számukra a szükséges iskolaszereket.
Tovább olvasokSzeptember – Új tanév, új iskolaépület
Tanévkezdésre átadtuk a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium új épületét. A középiskola épületét a legkorszerűbb oktatási formákhoz igazodó terek, és a legmodernebb 21. századi digitális technika teszik az országban egyedülállóvá. Az Ökumenikus Segélyszervezet fenntartásában működő oktatási intézmény piacképes szaktudást kínál a logisztika, pénzügy és informatika területén, valamint gimnáziumi és két tanítási nyelvű gimnáziumi osztályokat is indít.
Tovább olvasokOktóber - Két szolidaritási akciót is indítottunk
Több szolidaritási akciót is hirdettünk az ősz első felében: az ekkoriban ismét kiújuló és hirtelen fokozódó súlyos humanitárius krízis miatt több mint 100.000 örmény menekült el Hegyi-Karabahból Örményországba. Szeptember közepén Líbiában segítettünk, miután az árvíz tengerbe mosta a 125 ezres, folyóvölgyben fekvő kelet-líbiai Derna városát.
Tovább olvasokNovember – Irakban két új egészségügyi központot adtunk át
Az iraki Szindzsár az Iszlám Állam rémuralma alól utoljára felszabadított területek közé tartozik, ahol mindent újra kell építeni. Az intézmények a két település összesen 8000 lakosa mellett a körzetben lakó további nyolcezer főnek is ellátást nyújtanak.
December – A sok kicsi sokra megy csodája
28. alkalommal indítottuk el Adventi Adománygyűjtésünket, amely közel három évtized alatt Magyarország legnagyobb ünnepi összefogásává vált. Több mint 600 ezren csatlakoztak az adománygyűjtés célkitűzéseihez. Az egyre növekvő adományozói közösségnek hála 379 millió forint gyűlt össze év végére.
Tovább olvasokHazai tevékenységünk – 2023
Nemzetközi tevékenységünk – 2023
Az ukrajnai háború miatt szükséget szenvedők megsegítése
Az Ukrajnában 25 éves jelenléttel bíró Segélyszervezetünk a háború kitörését követően azonnal megkezdte humanitárius segélyprogramját mind Ukrajnában, mind pedig Magyarországon. Országos adománygyűjtést hirdettünk és megszerveztük a segítségnyújtás logisztikai hátterét is. Ukrajnában mára országos jelenlétet építettünk ki: beregszászi központunk mellett először Lvivben, majd Kijevben és Dnyiproban hoztunk létre humanitárius irodát. Ezeken keresztül, illetve helyi partnerhálózatunkkal való együttműködésben nyújtunk segítséget Ukrajna 22 megyéjében, a keleti Harkivtól a kárpátaljai Beregszászig. Helyszíni beágyazottságunknak, illetve több évtizedes tapasztalatunknak köszönhetően vezető szerepet töltünk be az ACT Alliance nemzetközi szövetség nagyszabású ukrajnai segélyezési tevékenységében.
Humanitárius segítség
Az ellátási láncok akadozása és a belső menekültek áradata óriási humanitárius szükségleteket eredményezett az első napokban, ezért elsődleges fontosságú volt a sürgősségi élelmiszer és nem élelmiszer jellegű segélyáruk biztosítása a nélkülöző lakosság számára. Ennek érdekében a Segélyszervezet raktárbázisokat és logisztikai központokat hozott létre Budapesten, Beregszászon és Lembergben, melyeken keresztül sokszor olyan, nehezen megközelíthető és frontvonalon fekvő területeken is célba juttatott segélyárut, mint Herszon. Az Ökumenikus Segélyszervezet országszerte több, mint 300 menekültszállást támogatott tárgyi adományokkal, többet pedig alapvető háztartási gépekkel, eszközökkel is felszerelt és téliesített. A Herszonban kialakított folyamatos jelenlétnek köszönhetően már a nova kakhovka-i gát felrobbanásának napján segíteni tudott az elárasztott területeken élőknek.
Pszichoszociális segítségnyújtás
A fizikai egészségen felül az Ökumenikus Segélyszervezet számos módon támogatja a háború borzalmait elszenvedők pszichés és mentális egészségének megőrzését, ápolását Ukrajna egész területén. Az ingyenes jogi tanácsadástól a közösségi eseményekig, a sportprogramoktól a művészeti- és pszichoterápiáig a Segélyszervezet és helyi partnereinek programjai arra törekednek, hogy az egyének, családok és közösségek ellenálló- és alkalmazkodó képességét megerősítsék annak érdekében, hogy ők a háború hosszú távú hatásaival szemben is megőrizzék lelki egészségüket.
Készpénzes segítségnyújtás
Fontos szerepet tölt be a Segélyszervezet programjában a készpénzes támogatás, ami a legrugalmasabb segítséget biztosítja a háború miatt nélkülözők részére. Az Ökumenikus Segélyszervezet kétféle támogatást lehetővé tevő készpénzes módszert kínál a háború miatt nélkülözésre és spórolásra kényszerült embereknek Ukrajnában. Arra törekszik, hogy a Többcélú Készpénzes Segítségnyújtás (MPCA) útján úgy teremtsen létbiztonságot, hogy a rászorulók megőrizhessék méltóságukat és a választás szabadságát. Az MPCA kedvezményezettjei három havi támogatást kapnak meg egyben, azaz összesen 10800 hrivnyában részesülnek. A Készpénzes Krízis Támogatás pedig azoknak kínál nagyobb összegű kifizetéseket, akik olyan kiadásokkal néznek szembe, melyeket sem saját költségből, sem az MPCA által biztosított összegből nem tudnak fedezni. Ilyen módon összesen 2.984 személy részesült támogatásban Ukrajna 11 megyéjében.
Krízishelyzetben lévő lakosság támogatása Harkovban, továbbá Lviv, Herszon, Odessza és Mikolajiv megyékben
A projekt célja, hogy életmentő multiszektorális segítséget nyújtson az ukrajnai háború sújtotta embereknek, konkrét választ adva az újonnan felszabadult területek szükségleteire, a Nyugat-Ukrajnába irányuló növekvő vándorlásokra és adott esetben a tél kihívásaira. A projektet két megyében valósul meg: Lviv megyében, ahol jelenleg egyre több belső menekült keres otthont, valamint olyan újonnan felszabadult területeken, ahol óriási igények és infrastrukturális kihívások vannak, különösen a téli időjárás miatt (Kharkivska). A projekt keretében a Segélyszervezet 2023-ban kályhák, elsősegélydobozok, lámpák osztását, valamint menekülteket befogadó központok támogatását hajtotta végre.
Fejlesztés és helyreállítás
A háború elhúzódása miatt az Ökumenikus Segélyszervezet nagy hangsúlyt fektet a hosszútávú projektekre az újjáépítés és fejlesztés területén a harcok sújtotta ukrajnai településeken. A magyar kormánnyal stratégiai együttműködésben Bucsában mentőállomást, Zahalciban pedig konténeróvodát adott át és megkezdte a település középiskolájának felújítását. Szinyakban egy postai és önkormányzati funkciókkal is bíró egészségügyi központ megépítésén is dolgozik a szervezet. A kárpátaljai Nagyszőlősön egy régi kollégium épületét teljeskörűen felújítva 200 fős menekültszállást, Beregszászon pedig 4 egyedülálló, többgyermekes anya számára biztonságos átmeneti tartózkodást nyújtó anyaotthont hozott létre a Segélyszervezet. Az oktatási- és szociális intézmények, illetve menedékhelyek, óvóhelyek felújítása vagy létrehozása mellett 530, háborúban megsérült magánház rendbehozatalához is hozzájárult az Ökumenikus Segélyszervezet.
Segítségnyújtás a Magyarországon tartózkodó menekültek részére
A fővárosban, a 2022 júliusában létrehozott és azóta is működő Ukrajnai Menekülteket Támogató Központ, a megnyitása utáni évben is nagy szerepet játszott a Segélyszervezet menekültekkel végzett munkájában. Az intézmény egyrészt olyan kézzelfogható támogatással segíti a menekülteket, mint élelmiszercsomagok, higiénés eszközök, ruházati termékek, berendezési tárgyak vagy gyermekápolási termékek, amelyekkel 2023-ban közel több mint 4000 embert sikerült elérni. A 2000 kiosztott csomag havonta nagyjából 1 000 fő mindennapjait tette élhetőbbé. Másrészt kiemelt hangsúlyt helyez az integrációt segítő szolgáltatásokra is a jövőjüket Magyarországon tervezők számára. A szociális munka kiemelt figyelmet kapott a Segélyszervezet szolgáltatásai között: 350 esetben nyújtottak segítséget szakemberek a háború elől menekülőknek, akiknek a mindennapi életükben elakadásuk volt nyelvi akadályok, egészségügyi problémák vagy egyéb okokból.