Adományozás

A dunai árhullám levonulása után is folyamatosan felmérjük az érintett településeken a szükséges teendőket, és a takarítási munkák mellett abban is segítünk a károsultaknak, hogy megsérült ingatlanjaikat helyreállítsák, megrongálódott berendezéseiket pótolják. Ezúttal Kismaroson jártunk. 

Zsuzsanna egyedül neveli 2 kamasz gyermekét Kismaroson. A Duna szeptemberi áradása az ő házukat is elérte, és olyan szintű károkat okozott benne, hogy ideiglenesen lakhatatlanná vált számukra. 

„Amikor jött az infó, hogy most pakolni kell, végig kellett gondolnunk, hogy hova tudunk menni. Az otthon, ahol napi szinten felkelünk, elmegyünk dolgozni, tanulni, ahol töltjük a karácsonyt, hirtelen megszűnt létezni.” – meséli Zsuzsanna, mi zajlott le a fejükben, amikor el kellett hagyniuk a házukat. 

Szerencsére a két fiú rugalmasan reagált a helyzetre, és a barátoktól, valamint a helybéli közösségtől is nagyon sok segítséget, támogatást kaptak. „Azok a fiatalok, akik azt látják és tapasztalják, hogy együtt kell élniük a Dunával, mert ez a lakóhelyük adottsága: egymásnak tudnak segíteni, és ezt tovább viszik magukkal. Így amikor majd más kerül hasonló helyzetbe, akkor ők sem fordulnak el attól, hogy segítsenek” – mondja reményteljesen az édesanya, majd kiemeli, hogy a több irányból érkező segítség mellett a Segélyszervezetünktől kapott anyagi támogatás milyen sokat jelent nekik. 

„Amit lehetett, mentettünk. De a konyhabútor, a burkolat, az ajtók, a radiátorok vagy akár a szennyvíz-átemelő, mind itt maradtak és károsodtak. A Segélyszervezettől kapott anyagi támogatás ezek cseréjében segít nekünk. Ennek köszönhetően újra otthonná varázsolhatjuk a házunkat. Az ökumenikusoktól fénysugarat kaptunk az alagút végén.”

Zsuzsannáék nem az egyetlen család, akiknek ideiglenesen el kellett hagyniuk otthonukat. Andreáék házát szintén plafonig elöntötte a víz. Hiába a Duna levonulása, a ház falai olyan nedvesek, hogy nem tudtak még kiszáradni. A nedvességgel és a penésszel küzdenek napi szinten, folyamatosan takarítanak és fertőtlenítenek. A szakember szerint márciusig valószínűleg nem költözhetnek vissza, hiszen a falak kiszárítását a jó idő beköszöntével tudják igazán megkezdeni. Addig egy apartmanban élnek. 

Sok család van Kismaroson és más településeken is, akiknek az egyetlen otthonát árasztotta el és rongálta meg a víz, és idős koruk, rossz egészségi állapotuk, szociális körülményeik ellenére, gyermekeikkel együtt is ideiglenes szállásra, illetve a házuk nagy mértékű renoválására kényszerültek.  

Mi több mint 100 családot és több önkormányzatot szeretnénk támogatni a helyreállítási munkálatokban. 250 ezer és 500 ezer forintos utalványokat adunk át a károsultaknak. Az utalványok építőanyagokra, háztartási gépek beszerzésére, valamint a sérült bútorok pótlására válthatóak be a helyi üzletekben. A nagyobb kárt szenvedett, szociális és egészségügyi szempontból leginkább rászoruló családok pedig 1 illetve 3 millió forint értékben részesülnek segítségben. Emellett a közösségi védekezés, kárelhárítás és helyreállítás támogatásaként 2 millió forinttal segítjük az árvíz által érintett több település önkormányzatát is.