Az eseményen Lehel László, elnök-igazgatónk kiemelte: “A Kiskert program a családok és a települési közösségek mentorálásának is hatékony eszköze. Olyan készségek, egyéni és kollektív képességek elsajátítását segíti, amelyek ellenállóbbakká teszik a családokat a változó gazdasági környezetben, és sokak számára a munkaerőpiacra lépés előszobáját is jelenthetik. A mintakertek gondozásáért kapott tallérok a pénzügyi tudatosság megteremtéséhez is hozzájárulnak. Korábbi tapasztalataink szerint a bevont családok akár kilencven százaléka eljut a termés betakarításáig; ez a társadalmi edukációs programok mezőnyében kimagasló eredménynek számít”
Kiskert program: a háztáji gazdálkodás támogatásával segítjük az öngondoskodást a Providenttel
A tavasz a kertrendezés, veteményezés és a palántázás időszaka – azokban a kiskertekben is, ahol az Ökumenikus Segélyszervezet és a Provident együttműködésének köszönhetően nehéz anyagi helyzetben élő családok tanulják a háztáji gazdálkodást, ami az öngondoskodás egyik formája lehet.
Vetőmagosztás, képzés az ültetésről és a növényvédelemről, mintakertek létesítése, közös betakarítás és főzés, tartós élelmiszerekre beváltható tallérok a mintakertek gondozásáért – ilyen elemekből épült fel az Ökumenikus Segélyszervezet Kiskert programja, amely 2024-ben indult el a Provident Pénzügyi Zrt. támogatásával.

Szervezetünk eddig összesen 13 településen mintegy 150 családot segített abban, hogy létrehozzák és fenntartsák saját kiskertjüket. A program egyszerre szól az öngondoskodásról, az önellátásról, a háztáji gazdálkodáshoz szükséges, korábban minden kistelepülésen meglévő tudás elsajátításáról és a rendszeres munkavégzéshez szükséges készségek megszerzéséről. A közös munka során ráadásul közösségek formálódnak, erősödik az összetartozás és a szolidaritás érzése, a résztvevők pedig egymás tudásából, tapasztalataiból is építkezni tudnak.
A tudásmegosztás volt a célja a Kiskert program eredményeit bemutató konferenciának is. A szervezők arra hívták fel a figyelmet, hogy a háztáji gazdálkodás jelentősége egyre nő, de ahhoz, hogy valódi közösségmegtartó, gazdaságélénkítő szerepe legyen, a szakmai szervezetek, támogató partnerek, önkormányzatok párbeszédére is szükség van.
„A Kiskert program fontos lépés ebben, mivel a Láthatatlanok körében felülreprezentáltak a kisebb településen élők, számukra a háztáji gazdálkodás kiutat jelenthet a nehéz helyzetükből, és hosszú távú pozitív változásokat is hozhat az érintett családok és települések életében” – hangsúlyozta Boczán Viktor, a Provident Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója.
A projektet bemutató konferencián Dr. Nagy István agrárminiszter is felszólalt, hangsúlyozva a háztáji gazdálkodás kiemelt nemzetgazdasági jelentőségét. Ahogy fogalmazott: „A falu nem a múlt, hanem a jövő” – és mi ebben a jövőépítő munkában vállalunk aktívan szerepet.