Mozgópedagógus segíti a kapcsolati erőszak miatt átmeneti otthonba kerülő családok gyermekeinek iskolai beilleszkedését
A kapcsolati erőszak miatt átmeneti otthonba kényszerült családok traumatizált gyermekei számára nagy nehézséget jelent az új környezethez való alkalmazkodás, az új szabályokkal és szociális helyzetekkel való szembenézés. A tapasztalatok szerint a gyermekeknek nincs elegendő idejük a testi-lelki felépülésre, ezért az iskolai közösséghez való beilleszkedés gyakran további traumát és újabb kudarcot jelent. Ennek megkönnyítésére a Dél-Pesti Tankerület Központtal 2024 szeptemberében egy új módszert vezetett be egyik intézményünkben. A mozgópedagógus szolgáltatás célja, hogy a tanuló egy gyerekközpontú, előre megtervezett folyamat mentén, minél hamarabb be tudjon kapcsolódni a jelenléti oktatásba. A mozgópedagógus szolgáltatás a krízishelyzetbe került iskoláskorú gyermekek számára úgy biztosítja a tankötelezettség teljesítését a védett szociális intézményben, hogy átmenetet tud biztosítani az új iskolai környezetbe való sikeresebb beilleszkedéshez, továbbá javítja a tanuláshoz való viszonyt.
A mozgópedagógus szolgáltatás első félévének tapasztalatait, sikereit és jógyakorlatait bemutató sajtónyilvános eseményen Dr. Balatoni Katalin, köznevelési helyettes államtitkár megerősítette: a köznevelés minden pontján arra kell törekedni, hogy a lehető legnagyobb biztonságérzete alakuljon ki a gyermekeknek. Azokban a terhelt élethelyzetekben, melyekben e program a tanulók mellé áll, nagy érték az egyéni segítségnyújtás lehetősége, hisz a kortárs közösségekben szerzett tapasztalatok, élmények meghatározó hatással bírnak a személyiségfejlődésre.
Záró gondolataiban megköszönte a szakemberek, a Dél-Pesti Tankerületi Központ és Segélyszervezetünk odaadó munkáját. Rácsok Balázs, Stratégiai és módszertani igazgatónk a program részleteit ismertetve kiemelte: közös célként tűzték ki, hogy a védett intézmények és a többi tankerület számára is elérhetővé téve a rendkívül jó tapasztalatokat, minél szélesebb körben tegyék ismertté a már eddig is számos jó eredményt mutató módszertant.
A rendezvény keretében a közös munka folytatására való elköteleződésként együttműködési keretmegállapodást írtak alá az Ökumenikus Segélyszervezet és a Dél-Pesti Tankerületi Központ képviselői.