Adományozás

Sikeresen zárult a Digitális Témahét

 Értékes díjakat vehettek át a pályázók 

 

Az idén nyolcadik alkalommal került megrendezésre a Digitális Témahét, amelyhez több mint 800 köznevelési és szakképzési intézmény csatlakozott határon innen és túl. A köznevelési szakterület kezdeményezésére és támogatásával, az Ökumenikus Segélyszervezet az Oktatásért Alapítvány szervezésében zajló programon az iskolák átlagosan három pedagógiai projektet valósítottak meg, mintegy 120 ezer tanuló részvételével. 

 

Az idei Digitális Témahét kiemelt témái a digitális állampolgárság, a digitalizáció jelene és jövője, a technológia eszközei és alkalmazásai, az algoritmikus gondolkodás és programozás mint az alkotás eszközei, illetve a digitális biztonság és digitális esélyteremtés voltak, de a pedagógusok szabadon választhattak egyéb, a tantervhez illeszkedő projekttémákat is. Ehhez a Témahét szervezői támogatást biztosítottak a Projektpedagógia digitális eszközökkel című ingyenes, pedagógiai-módszertani kézikönyv megjelentetésével, 26 szakmai webinárium megszervezésével, illetve a Digitális Témahét YouTube-csatornáján közzétett immár közel 300 online előadással. 

 

A nyolcadik Digitális Témahét pályázati kiírása minden korábbinál több kategóriában és az eddigi legnagyobb, több mint 7 M Ft értékben kínált nyereményeket az intézményi és pedagógus pályázók számára: az intézmények 4, a pedagógusok további 2 kategóriában pályázhattak. A támogató szakmai partnerek további 7 kategóriában írtak ki pályázatot különdíjakra. A szakmai zsűri döntése értelmében közel 40 pályázó pedagógus és intézmény részesült értékes nyereményekben. 

 

A Digitális Témahét ünnepélyes díjátadójára és a sikeres projekteket bemutató konferenciára 2023. június 6-án, Budapesten, az Eiffel Műhelyház Mozdonycsarnokában került sor. A rendezvényt Dr. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár, a Digitális Témahét fővédnöke és Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Segélyszervezet elnökigazgató-helyettese nyitotta meg. Az eseményen részt vettek a nyertes pályázók és a támogatók képviselői. 

 

Dr. Maruzsa Zoltán a díjátadón kihangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban is rohamosan fejlődő informatika világában Magyarország köznevelési szektora tudta tartani a lépést mind az eszközellátásban, mind pedig a megfelelő háttér biztosításában. Példaként említette többek között a Nemzeti Köznevelési Portál fejlesztését, illetve az országos kompetenciamérés sikeres digitalizációját. Mint elmondta, a jövőben fenntartandó hagyományos oktatási mód mellett még nagyobb hangsúlyt fog kerülni az online térre, a következő lépés pedig a mesterséges intelligencia használata  lesz az oktatásban. A hatalmas digitális fejlődésnek ugyan csupán egy szelete a Digitális Témahét, mindazonáltal számos rendkívül hasznos tapasztalat megszerzéséhez járul hozzá. Az idei esemény megszervezéséért pedig külön köszönet illeti az Ökumenikus Segélyszervezet az Oktatásért Alapítványának munkatársait. 

 

Gáncs Kristóf az eseményen kiemelte: az Ökumenikus Segélyszervezet munkájának fókuszában minden területen az esélyteremtés áll. Régóta valljuk, hogy nincs esélyteremtés képzés és oktatás nélkül, mint ahogy azt is, hogy nincs sem képzés, sem oktatás digitalizáció nélkül. Így amikor létrehoztuk az Ökumenikus Segélyszervezet az Oktatásért Alapítványt zászlónkra tűztük a digitális írástudás fejlesztését, a digitális biztonságot és a digitális esélyteremtés témáját is, majd örömmel, tervekkel teli vállaltuk fel a  Digitális Témahét koordinációját is. Jó reménnyel vagyunk, hogy a következő tanévnyitóra elkészülő Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnáziumunk igazi otthona lehet ennek az országos kezdeményezésnek, lehetőséget adva arra, hogy egyre több pedagógus és tanuló legyen a jelen és a jövő tudatos és felelősségteljes formálója a digitális technológia hatékony használatával.  

 

A Digitális Témahét kiemelt szakmai partnerei a Trax Retail, a Vodafone Magyarország Alapítvány, a MotiMore, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság, a 4iG Nyrt., a Redmenta, a Mobilis Interaktív Élményközpont, az Edtech Magyarország, a Vígvári Rendszerház, az eTwinning Magyarország Szolgáltatópont voltak.  

 

A 2023-as Digitális Témahét díjazottjai 

Általános iskolák kategóriája 

  1. hely: Karolina Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium, Szeged (projekt címe: Kolonizáció a Karolina Iskolában – Interaktív kiállítás a STEAM oktatás jegyében)
  2. hely: Bodrogkeresztúri Eötvös József Általános Iskola tagiskolája Szent István Általános Iskola (projekt címe: Hagyomány, érték, közösség)

III. hely: Zalaapáti Gábor Áron Általános Iskola (projekt címe: Neted(d)! Neted-Ne tedd!) 

 

Középiskolák kategóriája 

  1. hely: BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum (projekt címe: La Petrique)
  2. hely: Bárdos László Gimnázium (projekt címe: Wellness starts with Health Awareness)

III. hely: Szlovák Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium (projekt címe: Színpadon a tudomány) 

 

Óvodai különdíj 

Nagykanizsa Központi Óvoda Miklósfai Tagóvodája (projekt címe: A farsang meséje) 

 

Pedagógiai projektet megvalósító pedagógusok 

  1. hely: Vincze Beáta (projekt címe: VédelmeZöldmező)
  2. hely: Járominé Szabó Annamária (projekt címe: Iskolánk névadója, I. András magyar király)

III. hely: Kukk Ibolya (projekt címe: Ez nem majomkodás!) 

 

Digitális pedagógiai gyakorlatot bemutató pedagógusok 

Szűcs-Muri Mária (pályázat címe: Aszód Petőfije) 

Lukácsné Halász Gabriella (pályázat címe: Ej, mi a Lego! – Digitális vers- és szövegfeldolgozás) 

Niethammer Zoltán (pályázat címe: Programozás 3D-ben) 

 

A zsűri különdíja 

Bükkábrányi Napsugár Óvoda Bölcsőde és Konyha (projekt címe: Vigyázz a madárra…) 

Orosházi Vörösmarty Mihály Általános Iskola Czina Sándor Tagintézmény (projekt címe: A mi Petőfink) 

A szakmai zsűri az Együttműködési különdíj kategóriában nem hirdetett győztest. 

 

Különdíjak 

 

Trax Különdíj (támogató a Trax Retail) 

  1. hely: Fodorné Varkoly Mária (projekt címe: Vásár-Lás(s)-AI-m: Vásárlás a jövőben, illetve a mesterséges intelligencia hatása az életünkre)
  2. hely: Éder Márta (projekt címe: Shopping School Vásárlás most vs. a jövőben)

III. hely: Csikó Szilvia (projekt címe: Follow the flow 21! Korszerű pénzkezelésről tizenéves diákoknak fókuszban a fintech megoldásokkal) 

 

Vodafone Digitális kalandjáték pályázat a Vodafone Magyarország Alapítvány támogatásával 

1-4. osztály: Rábapatonai Petőfi Sándor Általános Iskola 

5-8. osztály: Budapest XX. Kerületi Nagy László Általános Iskola és Gimnázium 

9-12. osztály: Magyar Máltai Szeretetszolgálat Károly Róbert Technikum 

Különdíj: Zalaegerszegi Liszt Ferenc Általános Iskola 

 

MotiMore különdíj 

Fodorné Varkoly Mária (projekt címe: Vásár-Lás(s)-AI-m: Vásárlás a jövőben, illetve a mesterséges intelligencia hatása az életünkre) 

 

„A leggondoskodóbb külhoni magyar iskolai közösség” különdíj a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával 

Kemény Zsigmond Elméleti Líceum, Szamosújvár (projekt címe: A só – Erdély fehér aranya) 

Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, Vágsellye (projekt címe: Mozogj velem!) 

 

Innovatív módszertani különdíjak 

 

„Feladatlapok innovatív pedagógiai használata” különdíj a Redmenta támogatásával 

Huszné Szemán Lilla (projekt címe: Általad nyert szép hazát) 

Mészáros Szófia (projekt címe: Ethnic Food Expo – Ízek a világ körül) 

Skultéty Zoltánné ((projekt címe: A nevem I, AI) 

 

„Programozás” különdíj a Vígvári Rendszerház Kft. támogatásával. 

Bátorfiné Vízvári Ágnes (projekt címe: Hétmérföldes csizmában a Föld körül) 

 

„Alkotás digitális eszközökkel” különdíj az EdTech Magyarország támogatásával 

Pintérné Gönye Helga (pályázat címe: Brémai muzsikusok) 

Lukácsné Halász Gabriella (pályázat címe: Márciusi ifjak sétája – Digitális akadályverseny) 

Takó Klára (pályázat címe: Okosház) 

Hédi Katalin (pályázat címe: Petőfi200) 

Róth Sándorné és Zsarnai Gábor (pályázat címe: Élményalapú, gyakorlati hasznú informatika- és technikaórák az iskolában) 

 

„Padlórobotok kreatívan” különdíj a Mobilis Interaktív Élményközpont támogatásával j 

Pintérné Gönye Helga (pályázat címe: Brémai muzsikusok) 

 

Digitális Témahét Nívódíj 2023 a 4iG Nyrt. támogatásával 

Csányi Judit 

Hipik Angéla 

 

eTwinning ajándékcsomag az Oktatási Hivatal jóvoltából 

Szabó Judit, Mészáros Szófia, Pintérné Gönye Helga, Lukácsné Halász Gabriella, Takó Klára, Hédi Katalin , Róth Sándorné, Zsarnai Gábor