Adományozás

Új szakaszába lépett a dunai árvíz károsultjainak megsegítése

Az Ökumenikus Segélyszervezet utalványokkal segíti a károk helyreállítását 

A szeptemberben hirtelen érkező árhullám elleni védekezésben vállalt jelentős támogatást követően az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai felméréseket végeztek az érintett településeken, hogy az ár levonultával segítséget tudjanak nyújtani a sérült ingatlanok rendbehozatalában, valamint a megsérült ingóságok pótlásában is. Az érintettek a támogatást utalványok formájában kapják meg, így több mint 100 árvízkárosult családot és több önkormányzatot is tud támogatni a helyreállítási munkálatokban a karitatív szervezet.

November 5-én Kismaroson kezdte meg a helyi üzletekben beváltható utalványok kiosztását az Ökumenikus Segélyszervezet. A 250 ezer, illetve 500 ezer forintos utalványok három kategóriában válthatók be: építőanyagok és háztartási gépek beszerzésére, valamint sérült bútorok pótlására. A nagyobb kárt szenvedett ingatlanok tulajdonosai a szükséges kivitelezési munkák mértékétől függően, 1 illetve 3 millió forint értékben kapnak segítséget. Ezt a támogatást egyedi elbírálás szerint, szociális és egészségügyi szempontok alapján kapják a leginkább rászorulók. A Segélyszervezet a közösségi védekezés, kárelhárítás és helyreállítás támogatásaként 2 millió forinttal segíti az árvíz által érintett több település önkormányzatát is. Így összességében az árvízi segítségnyújtásának ebben a szakaszában több mint 62 millió forint értékben támogatja az érintett családokat illetve közösségeket. 

Révfalvi Dorottya, az Ökumenikus Segélyszervezet Országos Segélyközpontjának vezetője az utalványok kiosztásakor elmondta, hogy az őszi árvízzel kapcsolatos tevékenységük túlmutat a védekezésben vállalt komoly segítség, illetve az élelmiszer és higiénés segélycsomagok átadásán. A több évtizedes humanitárius segélyezésben szerzett tapasztalatukkal – képzett szakembereinek és rengeteg lelkes önkéntesének közreműködésével – több településen egyfajta koordinációs szerepet is betöltöttek a védekezés során.  Az utalványrendszerükkel most pedig a sérült ingatlanok kijavításában, illetve az ingóságok pótlásában is érdemben tudnak segíteni a károsult családoknak.  

Neubauer Rudolf, Kismaros polgármestere kiemelte: nagyon hálásak azért, hogy az Ökumenikus Segélyszervezet az árvízi védekezés, majd takarítás után most az helyreállításban is hatalmas segítséget nyújt a településnek, a lakosoknak. Bízik benne, hogy az együttműködés egyéb területeken is folytatódik, hiszen az eddigi tapasztalatok alapján egy professzionálisan dolgozó, kitűnő partnerre találtak a karitatív szervezet munkatársaiban.

Mint ismeretes, a szeptember közepén hirtelen lezúduló nagymennyiségű csapadék miatt gyors emelkedésnek indultak a hazai folyók is, ami miatt a Dunán és több folyón magasfokú készültség lépett életbe. Az Ökumenikus Segélyszervezet az egyre fokozódó árhullám miatt szeptember 16-án rendkívüli adománygyűjtést hirdetett, hogy – ahogy a korábbi hazai árvizek esetén, úgy most is – az összefogás erejével tudja segíteni a védekezőket és a bajbajutottakat. A karitatív szervezet munkatársai az árvízveszély kezdetétől fogva folyamatosan járták a kritikus helyzetben lévő településeket, s a helyszínen végzett saját felmérései, illetve a helyi önkormányzatokkal való egyeztetések alapján több településen támogató pontokat létrehozva azonnal megkezdték a segítségnyújtást. Az önkéntesek és a munkatársak a védekezés során többek között homokzsákokat készítettek a gátak építéséhez, élelemmel, ivóvízzel, kávéval, teával látták el a gátakon dolgozókat, illetve a helyben szükséges logisztikai feladatokban segítettek. Az Ökumenikus Segélyszervezet emellett nagy teljesítményű szivattyúkkal látott el több árvíz által érintett települést. A védekezés támogatása közben és az azt követő időszakban összesen több mint 800 élelemiszer, illetve tisztító- és fertőtlenítő szerekből álló egységcsomagokat osztottak ki az árvíz által érintett 13 település károsultjai között, utóbbiakkal az árhullám levonulta utáni takarítást is segítve (Baja, Bátaszék, Dunabogdány, Dunaföldvár, Dunaszekcső, Kismaros, Paks, Pilismarót, Szob, Sződliget, Vác, Verőce, Zebegény).

Az összefogáshoz a magánadományozók mellett a Segélyszervezet számos vállalati partnere is csatlakozott pénzbeli, illetve természetbeni felajánlással. A legkiemelkedőbb pénzadományt a Szerencsejáték Zrt. ajánlotta föl, de a támogatók között ott találjuk az E.ON Hungária Csoport, Tesco, Gránit Bank, Erste Bank, Provident Pénzügyi Zrt., BAT Pécsi Dohánygyár Kft. és az IdomSoft Zrt. vállalati partnereket is. Többük a pénz- illetve természetbeni adományuk mellett önkéntes munkavégzéssel is bekapcsolódott a munkafolyamtokba. A védekezés első szakaszában az Ökumenikus Segélyszervezet több mint 160 önkéntese több mint 1000 órát dolgozott.