Állatterápiás programokkal az autista gyerekek fejlődéséért
A MOL-Új Európa Alapítvány „Kozma Imre Gyermekgyógyító Program 2024” pályázatának támogatásával két különleges fejlesztőprogramot valósítottunk meg Debrecenben és Orosházán.
A debreceni kutyaterápiás foglalkozások célja az autizmus spektrumzavarral élő gyermekek pszicho-szociális rehabilitációjának támogatása volt, állatasszisztált terápiás foglalkozásokon keresztül. A három csoportban zajló programon összesen 27 gyermek vett részt, 60 alkalommal.
A foglalkozások hatására a részt vevő gyermekek szociális és kommunikációs készségei látványosan fejlődtek, önbizalmuk nőtt, szorongásaik és viselkedési problémáik csökkentek. A terápiás kutyákkal való kapcsolat révén a gyermekek megtapasztalhatták a kötődés, az elfogadás és a kompetencia élményét, ami hozzájárult tanulási motivációjuk erősödéséhez is – többen önállóan kezdtek el kutatni a kutyákról.

Az Orosházán megvalósult 2×5 napos napközis lovastáborban 20 gyermek vehetett részt. A gyerekek a tábor során megismerkedtek a lovak szabad tartásával, a karámban zajló életükkel és az ezzel járó feladatokkal. A gyerekek aktívan bekapcsolódtak az állatok körüli teendőkbe, megtapasztalva a gondoskodás, a türelem, a fegyelem és az együttműködés fontosságát – egymással és az állatokkal egyaránt.
A lovaglás továbbá elősegítette a helyes testtartást, a mozgáskoordináció és az izomzat fejlődését, továbbá az egyensúlyérzék javulását. A program célja az volt, hogy a gyermekek újfajta viszonyulásokat tapasztalhassanak meg – egymáshoz és az állatokhoz egyaránt.
A támogatásnak köszönhetően a gyerekek csodás napokat élhettek át. Nyugodt, élményekkel teli, terápiás hatású napokat, amelyek hatékonyan fejlesztették a résztvevők képességeit és még sokáig élnek majd az emlékezetükben.
