Adományozás

Kaposvári és kürtőspusztai intézményeinkben egy nagyon színes és összetartó közösség jött létre mostanra a hozzánk látogató családokból, ahol a gyermekeknek és szüleiknek szervezett esélyteremtő programok szervezésén és lebonyolításán kívül, valamint az adminisztratív és logisztikai teendők ellátásán túl a kollégáknak feladata még az értékek és gyakorlati tanácsok átadása is a szülőknek. A kaposvári Biztos Kezdet Gyerekházunk és kürtőspusztai Jelenlét Pontunk vezetője, Bacza Barbara mesélt a közelmúltban mindennapjaikról, munkájukról, azok szép és nehéz momentumairól.

„A kollégákban a megható pillanatok tartják a lelket, s ezekből van bőven. Sok szörnyűséggel találkozunk, és ezeket az élethelyzeteket – amit egy betegség, vagy természeti katasztrófa okoz – nehéz látni, tapasztalni, de jó érzés, hogy ezeken segítünk, és ez sok mindent kompenzál a munkatársaim lelkében. A boldog gyermekarcok, egy ölelés mind annak a jelei, hogy ezek a hálásszívű emberek értékelik a munkánkat, ez pedig kárpótol a mindennapokért.

A legnagyobb kihívás, hogy pozitívak maradjunk, amikor túl sok a munka, a lelki trauma, hiszen ezeket kifelé nem mutathatjuk, egy gyermek nem láthatja, amikor szívünk szerint sírnánk. Főleg egy ilyen problémákkal teli hosszabb időszak – pandémia, majd szinte rögtön ukrán háború – után nehéz megtartani a mosolyt, és azt mutatni, hogy mindezek ellenére jól vagyunk. A rászoruló szülő ugyanis azért jön, hogy belőlünk merítsen. Muszáj tartani magunkat, hogy ők ne lássák a szomorúságot, hiszen ellenkező esetben elúszna az utolsó szalmaszál. Hogyan is kapaszkodhatna a hozzánk forduló egy olyan valamibe, amiről azt érzi, hogy süllyed?” – teszi fel a kérdést Barbi.

2017 novemberében nyitotta meg kapuit a Biztos Kezdet Gyerekházunk, ami Kaposvár egyik szegregátumában található. Az itt ellátott családok hátrányos helyzetűek, akár szociálisan akár anyagilag, így intézményünk nagy segítség számukra.

„Van egy órarendünk változatos programokkal a 0-3 éves kor közötti gyerekeknek, így minden nap más képességfejlesztő program van a kicsiknek: meseolvasás, gyógytorna, ringató foglalkozás, ezek által megtanítjuk az édesanyának, hogy mik azok a módszerek, amivel jól fogja tudni nevelni a gyereket. Erre példa a Baba-mama klub, ahol a szülőkkel együtt közös játékkal, mondókázásokkal foglalkozunk az egészen picikkel” – mesél őszinte lelkesedéssel Barbara.

„Intézményünkben az édesanyák tanulhatnak főzni, gyermekápolást, és vannak szülőfórumok is, ahol minden problémájukat, nehézségüket meg tudják beszélni a kollégákkal. Ezeken az alkalmakon a szülők segítséget kaphatnak a hivatalos dokumentumok kitöltésében éppúgy, mint gyermekgondozási és nevelési kérdésekben. A kreatív napokon pedig évszakhoz vagy ünnephez kapcsolódó lakásdekorációs tárgyakat készítenek, pl. ajtókopogtató, asztalidísz, amikhez az alapanyagokat a segélyszervezet adja nekik. Ezeknek a programoknak fontos közösségépítő ereje van.” -teszi hozzá az intézményvezető.

Kürtőspuszta Jelenlét Ponton pedig – mint a térség többi jelenlét pontján is – a szolgáltatásaink egyik fontos része a Játszóbuszunk is, ami a Felzárkóztató Települések program keretében jött létre, feladatuk, hogy az adott helyszínre elmenjenek, és a buszban lévő játékokkal a két kolléga foglalkozást tartson a gyerekeknek. Feladataim közé tartozik még a szerencsejáték függőség kezelése is, van egy ezzel kapcsolatos információs pont Kaposváron, ami nagyon hasznos, mert sok az érintett. A játékszenvedéllyel élők jelentkezhetnek segítségért telefonon vagy itt személyesen, és ilyenkor sokféle kérdést kell átbeszélnünk.” – osztotta meg munkája részleteit Barbi, karjában a Segélyszervezet munkatársának számító Borkával, a sokat bántalmazott, örökbefogadott kiskutyájával.

„Gyógypedagógusként találkoztam olyan gyermekekkel, akik szintén nagyon rossz körülmények között nevelkedtek, nem kapták meg azt a szeretetet, törődést, amire szükség lett volna, így ők nagyon nehezen tudják értelmezni a szeretetet. Ugyanezt láttam Borkán, amikor először hozzám került. Hátránnyal és sok rossz tapasztalattal indult az életben, ezért nagyon lassú folyamat, mire megtanul bízni valakiben, de sok figyelemmel, türelemmel nagy eredmények érhetőek el, akárcsak a nehéz helyzetből érkező gyerekeknél.