Adományozás

Összefogással az árvíz ellen

Szeptemberben Közép-Európa több országában a hirtelen lehullott vízmennyiség miatt a folyók több helyen kiléptek medrükből és lakóházakat öntöttek el. A Duna magyarországi szakaszán is rendkívüli készültség alakult ki.

Munkatársaink az árvízveszély kezdetétől fogva folyamatosan járták a kritikus helyzetben lévő településeket, hogy a helyszínen végezzenek felméréseket, illetve a települések vezetőivel egyeztessenek a segítségnyújtás módjáról.

Önkénteseink és munkatársaink a védekezés során többek között homokzsákokat készítettek a gátak építéséhez, élelemmel és ivóvízzel látták el a gátakon dolgozókat, illetve a helyben szükséges logisztikai feladatokban segítettek.  Emellett nagy teljesítményű szivattyúkkal is támogattunk több árvízveszély által érintett települést.

A dunai árhullám levonulása után is felméréseket végeztünk az érintett településeken és a takarítási munkák mellett megkezdtük a károsultak megsegítését, hogy a megsérült ingatlanjaikat helyreállítsák, megrongálódott berendezéseiket pótolják.

Megkezdtük az árvíz utáni fertőtlenítést, takarítást és helyreállítást

A dunai árhullám levonulásával az érintett települések számára a munka nem állt meg: a védekezést a károk felmérése és a takarítás váltotta fel.

Az árvíz számos fertőzésveszélyt hordoz magában, mivel a folyóvíz ilyenkor jellemzően emésztőket mos ki, szennyező anyagokat, állattetemeket, kommunális hulladékot sodor magával. Ezért apadás után – a homokzsákok kiürítése és elszállítása mellett – a lakosoknak a fertőzések elkerülése érdekében az elárasztott ingatlanokat, melléképületeket, istállókat, vízóraaknákat, udvari vécéket is ki kellett takarítaniuk, valamint le kellett fertőtleníteniük.

Segélyszervezetünk mintegy 100 család és több önkormányzat támogatását kezdte meg november elején a helyreállítási munkálatokban. 250 ezer és 500 ezer forintos utalványokat adunk át a károsultaknak. Az utalványok építőanyagokra, háztartási gépek beszerzésére, valamint a sérült bútorok pótlására válthatóak be a helyi üzletekben.

A nagyobb kárt szenvedett, szociális és egészségügyi szempontból leginkább rászoruló családok pedig 1 illetve 3 millió forint értékben részesülnek segítségben. Emellett a közösségi védekezés, kárelhárítás és helyreállítás támogatásaként 2 millió forinttal segítjük az árvíz által érintett több település önkormányzatát is.