Adományozás

Beszámoló a Segélyszervezet 2019. évi közgyűléséről

Május 29-én tartotta évi rendes közgyűlését az Ökumenikus Segélyszervezet Budapesten. A rendezvényen részt vettek az Ökumenikus Segélyszervezetet alapító egyházainak vezetői, delegáltjai, a szervezet vezetői, munkatársai. A közgyűlés keretében megtörtént az éves pénzügyi beszámoló és zárszámadás, továbbá az elmúlt év munkájának kiértékelése mellett Lehel László, a szervezet elnök-igazgatója beszámolt a jövőbeni tervekről is. A közgyűlés levezető elnöke Fekete Károly, a Magyarországi Református Egyház Tiszántúli Egyházkerületének püspöke volt. A napirendi pontok között szerepelt a vezetői tisztségek megújítása, melynek keretében a közgyűlés 5 éves időtartamra újraválasztotta Lehel Lászlót elnök-igazgatónak, Szentiványi Ilonát, Hafenscher Károlyt, Vad Zsigmondot, G. Németh Györgyöt és Szemerei Zoltánt pedig a Felügyelő Bizottság tagjának.

Lehel László elnök-igazgató jelentésében ismertette az Ökumenikus Segélyszervezet 2018-as magyarországi munkáját, nemzetközi szerepvállalását, kitért a társadalmi szolidaritást erősítő tevékenységekre, s bemutatta a szervezet 2019-es terveit is. Kiemelte: „Akár hazai, határon túli vagy nemzetközi tevékenységünket vetjük össze az egy évvel korábbival, azt látjuk, hogy több helyszínen, többen és többet tudtunk segíteni. Meggyőződésünk ugyanakkor, hogy a növekedés akkor igazán értékes, ha rászorulókért végzett munka nem csupán mennyiségét tekintve fejlődik, hanem mélységében, minőségében is.”

Lehel László hangsúlyozta, hogy az Ökumenikus Segélyszervezet 2018-as hazai munkájában is a hosszú távú, esélyteremtő programoknak és fejlesztéseknek adott prioritást, hogy a nehéz sorsú családok valódi esélyt kapjanak egy jobb, fenntarthatóan önálló életre. A hazai munkát jelentős infrastrukturális fejlesztések segítették, pályázati és adományozói támogatással. Az elnök-igazgató kitért a kiemelkedő kormányzati támogatásra, mely soha nem látott mértékű fejlesztéseket tett lehetővé az Ökumenikus Segélyszervezetnél, és a Karitatív Tanács további tagjainál egyaránt.

Olaszliszkán új biztos kezdet gyermekházat nyitott, a Gönci járásban két Jelenlét Pontot hozott létre a Segélyszervezet, több központja környezetében pedig regionális logisztikai központ építése kezdődhetett meg. Hiánypótló szolgáltatásként 2018-ban 4 krízisambulanciát nyitott, ahol szakemberei kapcsolati erőszak érintettjeinek nyújtanak segítséget. Az intézmények számával, illetve meglévő intézményeken belüli fejlesztésekkel tovább növekedett gyerekek felzárkózását segítő Kapaszkodó program, mely mára több mint 2000 gyermek számára nyújt egész éves, rendszeres fejlesztő- és élményprogramokat.

A nemzetközi területen a legjelentősebb növekedés az iraki segélyprogramot jellemezte. Áttörést jelentett, hogy a Segélyszervezet a hazai kormányzati és adományozói támogatás mellett, immár európai kormányzatok egyedüli magyar partnereként is végezheti munkáját. A háború után visszatérő családok újrakezdését nagyszabású újjáépítési és fejlesztési programokkal segítették, s a több iraki régióra kiterjedő program során kiemelt figyelmet fordítottak az üldözött keresztények támogatására. Az elnök-igazgató aláhúzta: Ebben a munkában a Hungary Helps programban megvalósuló kormányzati együttműködés mellett, évről évre számottevő segítséget jelentett a szervezet alapító egyházainak – a református, evangélikus és unitárius gyülekezetek – összefogása, célzott adománygyűjtése is.

Beszámolójában Lehel László kitért a Segélyszervezet humanitárius segélyakcióira is, így többek között az ukrajnai, afganisztáni és indonéziai rendkívüli segítségnyújtásokra.   Ismertette a szervezet határon túli – kárpátaljai, erdélyi és vajdasági – szerepvállalását. Kiemelte: a Megyei Jogú Városok Szövetségének támogatása jelentős lendületet a szervezet kárpátaljai munkájának: minden korábbinál több rászorulót támogató segélyakciót hajthattak végre, és lehetőség adódott a hosszabb távú, gyermekfejlesztő programjuk megerősítésére is.

Az Ökumenikus Segélyszervezet 2018-as évének rövid online beszámolója már megtekinthető itt, illetve letölthető a szervezet bővebb közhasznúsági beszámolója és pénzügyi jelenése is ezen az oldalon.

Átláthatóság – 2018 a számok tükrében 
Az Ökumenikus Segélyszervezet pénzügyi beszámolóját auditálló KPMG Hungária Kft. képviselője, Boros Judit jelentésében leszögezte: az Ökumenikus Segélyszervezet közhasznú egyszerűsített éves beszámolója megbízható és valós képet ad a vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről. Erről Szemerei Zoltán, a Felügyelő Bizottság tagja adott tájékoztatást a közgyűlésnek. Elmondta, hogy az Ökumenikus Segélyszervezet 2018-ban 6,674 milliárd forint bevétellel rendelkezett, melyből 3,319 milliárd forintot költött karitatív tevékenységének finanszírozására, további 3,355 milliárd forint pedig a már elkezdődött programok 2019-ben folytatódó szakaszaira lett elhatárolva. Az Ökumenikus Segélyszervezet alapítványának 2018-es tevékenységét Fekete Károly református püspök, a kuratórium elnöke ismertette. Kiemelte: több adománygyűjtés keretében az alapítvány 61 millió forinttal járult hozzá az éves munka támogatásához.

Zárszóként Lehel László elnök-igazgató szavai idézhetők: „A 2018-as esztendőt jellemző rendkívüli növekedés mögött egy erősödő adományozói és partneri közösség rajzolódik ki. Éves közgyűlésünk amellett, hogy alkalmat ad a visszatekintésre, mindig hálára is késztet minket, Teremtőnk és a munkánkat segítő emberek iránt egyaránt. Ehelyütt is köszönetet mondunk partnereinknek és adományozóinknak, önkénteseinknek, és kérjük további támogatásukat, hogy együtt évről évre többet segíthessünk!”