Tiszta forrásból: ivóvíz-projektünk Dél-Etiópiában
Etiópiában a víz, mint alapvető emberi szükséglet hozzáférhetősége a fegyveres konfliktusok, az időjárás, az egészségügyi kockázatok függvénye mind a mai napig. Ezért biztosítása a humanitárius beavatkozások fókuszában áll. Ebben a cikkben etiópiai projekt-beszámolónk első részét olvashatják.
Helyszínünk Etiópia Oromia szövetségi államának Nyugat-Gudzsi zónájában fekvő Bule Ano falu. Gudzsi dombos vidékén 2023 esős évszakaiban bőségesen hullott az égi áldás, de ez nem volt mindig így. Előtte öt egymást követő évben elmaradt az esős évszak, a szárazság majdnem éhínséghez vezetett Afrika szarván. A régiót sújtó aszály negatív hatásainak mérséklésére indított ACT Alliance segélyprogramba segélyszervezetünk is bekapcsolódott. Célunk az volt, hogy hosszú távú segítséget biztosítsunk a szükséget szenvedő közösségeknek a vízhez jutás küzdelmeiben, és a beavatkozások által javítsunk a rászorulók helyzetén, esélyt teremtve ezzel a további fejlődéshez.
Száraz, dombvidéki faluként Bule Ano lakosainak különösen nehéz dolguk volt az aszály idején. A Segélyszervezet gondos helyzetfelmérést és a lakossággal való konzultációt követően döntött úgy, hogy felújítja és megtisztítja a falu vízforrását. „Ez egy szórványtelepülés, ezért sokan akár egy órát is gyalogolnak az egyetlen forráshoz, amitől legalább ezer ember és kétszáz szarvasmarha élete függ. A víznyerőhely felújításával reméljük, hogy mind a vízhozam, mind a vízbiztonság növekedni fog” – mondja Makaroba, aki a vízforrás menedzselésére alakított falubizottságot vezeti.
Adola a Segélyszervezet helyi partnerének regionális vezetőjeként évek óta dolgozik a Bule Ano-i közösséggel, és jól ismeri a helyiek küzdelmeit. “A mi projektünk előtt is volt már itt víz, de a forrás csak a talajból szivárgott, pocsolyák jöttek létre a felszínen, ebből merített a lakosság. Az esős évszakokban minden szennyeződést belemosott az áradás” – ezen felül az állatok is a pocsolyákból ittak, ezért voltak olyan gyakoriak a bakteriális megbetegedések.
Ezt Makaroba is megerősíti: “A víz gyakran fertőzött volt. Kihívás úgy megőrizni az egészségünket, ha a forrás nincs kitisztítva, ezáltal a vize nem biztonságos. Emellett a vízhozam nem volt elég mindannyiunk számára, különösen száraz időszakokban” – mondja. A forráskialakítás során kiástuk és betonból megépítettük a leendő víznyerőhely gyűjtőmedencéjét. Három különböző forrás gyűlik itt össze, majd egy túlfolyócsövön keresztül távozik, egyenletes folyást biztosítva. Mivel zárt betonmedencéből folyik, a szennyezés sem lesz többé probléma.
Az ehhez hasonló beavatkozások fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, hiszen az érintett települések és lakosaik egészségének, táplálkozásának és megélhetésének alapját képezik. A Nyugat-Gudzsi zóna állattenyésztő közösségei számára különösen fontosak. A hosszan tartó aszályok és a kiszámíthatatlan vízellátás miatt az elmúlt öt évben el kellett adniuk szarvasmarháik jelentős részét a túlélés érdekében, annak ellenére, hogy azok hagyományosan megélhetésüket biztosítják, és általában a háztartásuk legértékesebb vagyontárgyai.
A kútépítés során a Segélyszervezet munkatársainak érkeztére sokan odasereglettek a faluból, hiszen a lakosok nagy reményeket és elvárásokat fűznek a fejlesztéshez. “A Segélyszervezet által küldött mérnökökkel és szakemberekkel folytatott megbeszélések nyomán értettük meg a forrás kialakításának különlegességét. Büszkék és nagyon hálásak vagyunk, hiszen a szomszédos falvaknak egyelőre nincs ilyen víznyerőhelyük – állítja Bule Ano elöljárója, Shukata Adulla.
Etiópiában, de különösen annak déli, vidéki részein a biztonságos ivóvíz iránti szükségletek kielégítése továbbra is az egyik legnagyobb kihívás. Ezekben a régiókban a megbetegedések 60-80 százaléka a biztonságos vízhez és a higiéniához való korlátozott hozzáférésnek tulajdonítható. A Bule Ano-i víznyerőhely felújításával nem csupán az adott közösségnek nyújtottunk hosszú távú segítséget: a fejlesztés terveit felhasználva a környékbeli településeken is hasonló projekteket javasol a helyi kormányzat az ott tevékenykedő más segélyszervezeteknek.