Adományozás
Éves jelentés 2023

Éves jelentés 2023

Fókuszban az esélyteremtés és a pénzügyi fenntarthatóság

 

A 2023-as esztendőre visszatekintő szöveges és pénzügyi beszámolóink is jól mutatják, hogy a Segélyszervezet munkáját milyen rendkívüli mértékben határozta meg továbbra is az elhúzódó ukrajnai háború. A Segélyszervezet történetének eddig legnagyobb humanitárius segélyprogramja az év végéig már több mint félmillió menekültnek nyújtott segítő kezet Ukrajnában és hazánkban, az erre fordított összeg pedig átlépte a 11 milliárd forintot.

A szomszédos országban zajló konfliktus mellett a világ több régiójában is szerepet vállaltunk a bajbajutottak támogatásában: a februári törökországi földrengést követően bajbajutottak tízezreit segítettük hosszú távon élelemmel, higiénés eszközökkel, szaniterkonténerekkel, téli ruházattal, vagy éppen iskolaszerekkel. Májusban az Észak-olaszországi Forli város árvíz sújtotta lakosainak, augusztusban pedig a szlovéniai történelmi árvíz károsultjainak segítettünk. Szeptemberben a líbiai Derna városában történt gátszakadás rendkívüli mértékű pusztításának károsultjai, októberben pedig a Hegyi-Karabahból menekülők támogatásában működtek közre munkatársaink a helyben dolgozó nemzetközi partnereinkkel szövetségben. Két új, összesen 16 ezer embert ellátó egészségügyi központot adtunk át az iraki Hatín és Szulág településeken, az esztendő végén pedig a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kollégiumának katasztrófája által érintett diákok és családjaik számára nyújtottunk gyorssegélyt.

Hazai szociális és fejlesztő munkánkat a sokszínű és hosszú távú építkezés jellemezte. A nehéz gazdasági helyzet továbbra is a viszontagságos körülmények között élő családokat érintette a legérzékenyebben. Országos intézményhálózatunk 50 központjának munkatársai mintegy 100 szolgáltatással igyekeznek hathatósan enyhíteni a hozzánk forduló rászorulók gondjain. Továbbra is kiemelt figyelmet kapnak a gyermekek: 22 intézményben, több mint 3000 gyermek felzárkózását segíti Kapaszkodó programunk. Folytatódott részvételünk a Felzárkózó Települések programban, ahol immár 13 jelenlét ponton nyújtunk felzárkózást segítő szolgáltatásokat a rászoruló családoknak. Céljaink elérését mára számos vállalati partnerrel kötött együttműködés segíti. Pénzügyi mintaprogramokat indítottunk az ország több régiójában a pénzügyi szempontból legsérülékenyebb magyarországi társadalmi csoportok pénzügyi tudatosságának növelésére, melyhez neves pénzintézetek nyújtanak jelentős támogatást. Több vállalat csatlakozott célkitűzéseinkhez adománygyűjtéssel, de vannak, akik jelentős informatikai támogatással, energetikai fejlesztéssel, vagy éppen munkaerőpiaci támogatással segítik munkánkat. A Magyar Falu Program keretében, az Ökumenikus Segélyszervezet és több hazai vállalat összefogásának köszönhetően, országosan is modellértékű fejlesztések valósulhattak meg Kastélyosdombón.

Augusztusban került sor a Segélyszervezet fenntartásában működő Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium új épületének ünnepélyes átadására. A zöldmezős beruházásként megépült 11 ezer négyzetméteres középiskola épületét a legkorszerűbb oktatási formákhoz igazodó terek, és a legmodernebb 21. századi digitális technika teszik az országban egyedülállóvá. Az iskola alapértékei között kezdettől kiemelt figyelmet kap a szolidaritásra nevelés.

2023-ban is megszerveztük hagyományos adománygyűjtő és figyelemfelhívó kampányainkat. Tavasszal Kapaszkodó programunkat, nyáron a 2000 tanuló beiskolázását segítő Iskolakezdés együtt! kampányunkat, számos futóversenyen a Ne csak szurkolj, segíts! mottónk üzenetével voltunk jelen, év végén pedig immár 28. alkalommal hirdettük meg eredményesen Adventi Adománygyűjtésünket. Munkatársaink és önkénteseink személyesen is számos eseményen, egyházi, vállalati, közösségi rendezvényen jelentek meg, és mutatták be munkánkat, céljainkat.

A 2023-as évünkről szóló összegzés amellett, hogy alkalmat ad a visszatekintésre, hálára is késztet minket Teremtőnk és a munkánkat segítő emberek iránt egyaránt. Ehelyütt is köszönetet mondunk sokszínű partneri és adományozói közösségünknek, mely lehetőséget teremt, hogy évről évre többet segítsünk! Ahogy tesszük ezt immár több mint három évtizede: az összefogás erejével.

Munkánk számokban

2023 dióhéjban

Január - Nagy hidegben különösen fontos a segítségnyújtás

Január - Nagy hidegben különösen fontos a segítségnyújtás

Január az egyik leghidegebb hónap hazánkban, ilyenkor különösen nagy hangsúlyt kap a hajléktalanokért végzett munkánk. Budapesten, Debrecenben és Gyulán az év 365 napján segítjük a fedélnélkülieket.

Tovább olvasok
Február - Humanitárius segélyakció Törökországban és Szíriában

Február - Humanitárius segélyakció Törökországban és Szíriában

Törökországot és Szíriát az elmúlt évtizedek legnagyobb földrengése rázta meg február 6-án, emberek tízezreinek életét követelve. Az Ökumenikus Segélyszervezet helyi partnerével szoros együttműködésben vett részt a földrengés károsultjainak támogatásában.

Tovább olvasok
Március - Kapaszkodó 2.0-val a digitális felzárkózásért

Március - Kapaszkodó 2.0-val a digitális felzárkózásért

Negyedik éve zajlik a Segélyszervezet Kapaszkodó 2.0 felzárkóztató programja olyan hátrányos helyzetű diákok részére, akiknek e programok nélkül nem lenne esélyük a digitális kompetenciahiányok leküzdésére. A készségfejlesztő projekt összesen 600, 2023-ban újabb 270 nehéz helyzetű diákot segített a felzárkózásban.

Tovább olvasok
Április - Ne csak szurkolj, segíts!

Április - Ne csak szurkolj, segíts!

Ne csak szurkolj, segíts! jelmondattal veszünk részt évek óta több hazai futóversenyen. Az áprilisi Telekom Vivicittá futóversenyen a rászoruló gyerekekért futottak a Segélyszervezet munkatársakból és ismert önkéntesekből álló csapatai.

Tovább olvasok
Május - Kapaszkodót nyújtunk a rászoruló gyerekeknek

Május - Kapaszkodót nyújtunk a rászoruló gyerekeknek

Nagy hangsúlyt fektetünk a rászoruló gyermekek fejlesztésére, felzárkózásuk elősegítésére: Kapaszkodó programunk keretében évente 20 helyszínen több mint 3000 gyermek vesz részt rendszeresen közösségi programjainkon. Májusban tizedik alkalommal hirdettünk országos adománygyűjtést a Kapaszkodó programban részvevő gyerekek támogatására.

Tovább olvasok
Június - Segélyakció a gátrobbantás területén Ukrajnában

Június - Segélyakció a gátrobbantás területén Ukrajnában

Júniusban az ukrajnai Nova Kahovkában történt gátrobbantás által elöntött, illetve veszélybe került településen élőknek nyújtottunk gyorssegítséget. Első körben 350 háztartás kapott segélycsomagot, majd több kamionnyi segélyárut osztott ki a Segélyszervezet a szükséget szenvedők között: 3200 családnak ételcsomagot, 8000-nek ivóvizet biztosított.

Tovább olvasok
Július  - Nyári táborokkal az élményekkel teli gyermekkorért

Július - Nyári táborokkal az élményekkel teli gyermekkorért

Kastélyosdombói Esély táborunkban júliusban egymást váltották a táborozó gyerekek. A vállalati partnereink által támogatott három turnusban tartott 1 hetes bentlakásos élményheteken a játékok mellett szakembereink nagy hangsúlyt fektettek a felzárkózást segítő fejlesztő programok eredményességére is.

Tovább olvasok
Augusztus – Megtelt 2000 rászoruló gyerek iskolatáskája is

Augusztus – Megtelt 2000 rászoruló gyerek iskolatáskája is

Augusztus elején tizenkettedik alkalommal hirdettük meg az Iskolakezdés együtt! országos segélyakciót, amelyben az olyan hazai rászoruló gyermekek támogatását tűztük ki célul, akiknek már az első becsengetés előtt rosszabbak lennének az esélyei társaiknál, mert családjuk nem tudja biztosítani számukra a szükséges iskolaszereket.

Tovább olvasok
Szeptember – Új tanév, új iskolaépület

Szeptember – Új tanév, új iskolaépület

Tanévkezdésre átadtuk a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium új épületét. A középiskola épületét a legkorszerűbb oktatási formákhoz igazodó terek, és a legmodernebb 21. századi digitális technika teszik az országban egyedülállóvá. Az Ökumenikus Segélyszervezet fenntartásában működő oktatási intézmény piacképes szaktudást kínál a logisztika, pénzügy és informatika területén, valamint gimnáziumi és két tanítási nyelvű gimnáziumi osztályokat is indít.

Tovább olvasok
Október - Két szolidaritási akciót is indítottunk

Október - Két szolidaritási akciót is indítottunk

Több szolidaritási akciót is hirdettünk az ősz első felében: az ekkoriban ismét kiújuló és hirtelen fokozódó súlyos humanitárius krízis miatt több mint 100.000 örmény menekült el Hegyi-Karabahból Örményországba. Szeptember közepén Líbiában segítettünk, miután az árvíz tengerbe mosta a 125 ezres, folyóvölgyben fekvő kelet-líbiai Derna városát.

Tovább olvasok
November – Irakban két új egészségügyi központot adtunk át

November – Irakban két új egészségügyi központot adtunk át

Az iraki Szindzsár az Iszlám Állam rémuralma alól utoljára felszabadított területek közé tartozik, ahol mindent újra kell építeni. Az intézmények a két település összesen 8000 lakosa mellett a körzetben lakó további nyolcezer főnek is ellátást nyújtanak.

Tovább olvasok
December – A sok kicsi sokra megy csodája

December – A sok kicsi sokra megy csodája

28. alkalommal indítottuk el Adventi Adománygyűjtésünket, amely közel három évtized alatt Magyarország legnagyobb ünnepi összefogásává vált. Több mint 600 ezren csatlakoztak az adománygyűjtés célkitűzéseihez. Az egyre növekvő adományozói közösségnek hála 379 millió forint gyűlt össze év végére.

Tovább olvasok

Hazai tevékenységünk – 2023

Gyermekekért végzett munkánk

Gyermekek fejlesztése – Kapaszkodó program

A 2023-as évben is nagy hangsúlyt fektettünk a rászoruló gyermekek fejlesztésére, felzárkózásuk elősegítésére: Kapaszkodó programunk keretében több mint 3000 gyermek vett részt rendszeresen fejlesztő foglalkozásainkon. Közülük 413 gyermek segélyszervezetünk családok átmeneti otthonaiban, krízisközpontjaiban és Félutas házaiban kezdhette újra életét szüleivel együtt.

Arra törekszünk, hogy ne csak az intézményeinkben élő gyerekek számára nyújtsunk segítséget, hanem támogassuk az intézmények környezetében élő családokat is. Biztos kezdet gyermekházainkban már a születéstől segítjük a legkisebbek egészséges fejlődését, a hátrányok kialakulásának megelőzését. Tanoda programunkban és jelenlét pontjainkon a gyermekek pedagógusoktól és fejlesztő szakemberektől kapnak segítséget hátrányaik ledolgozásához, s a digitális, modern eszközökkel tartott foglalkozásokon játékká válik a tanulás. Bentlakásos és napközis táborainkban az élmények mellett a lemaradások behozására, a játékos gyerekfejlesztésre is nagy hangsúlyt fektetnek szakembereink. Átmeneti otthonainkban a munkatársak mindent megtesznek, hogy a gyerekek a megtapasztalhassák az otthon biztonságát, és családjukkal együtt esélyt kaphassanak a továbblépésre. Itt minden korosztályból vannak gyerekek az újszülöttől a középiskolásig. Országos Segélyközpontunk nélkülöző családok és gyermekek tízezreit támogatja évente élelmiszerrel, ruhával, tanszerrel egész évben.

Gyermekek fejlesztése – Kapaszkodó program

Krízisbe került családok és hajléktalanok támogatása

Segítségnyújtás krízishelyzetbe került családoknak

A szervezetünkhöz érkező egyéni segélykérések kezelését 2023-ban is külön intézmény, az Országos Segélyközpont végezte. Az intézmény ebben az évben 47 259 esetben tudott – jellemzően természetbeni – támogatást nyújtani, de munkatársaink további több tízezer kérelmezőt tájékoztattak arról, milyen támogatási formákat vehetnek igénybe az állami ellátórendszeren belül.
Az elmúlt évek gazdasági nehézségei, az emelkedő és tartósan magas árak miatt érezhetően többen kerültek nehéz helyzetbe, növekedtek meg a családi kiadások. Ennek érdekében, vállalati partnereinknek köszönhetően célzott támogatásokkal segíthettük a rászoruló családokat. A kéréseket egy jól képzett szakmai csapat dolgozza fel és határozza meg a segítségnyújtás módját.

Segítségnyújtás krízishelyzetbe került családoknak

Segítségnyújtás hajléktalanoknak

Segélyszervezetünk 2023-ban 3 városban, Budapesten, Debrecenben és Gyulán működtetett hajléktalanokat segítő központokat. A melegedés, fürdés, étkezés lehetőségén túl intézményeink többet is nyújtottak: személyre szabott segítséget és tanácsadást az ügyintézésben, munkakeresésben; esélyt a társadalomba való beilleszkedéshez. Az utcai és kistérségi megkereső szolgálataink nemcsak az utcákon, de a tanyavilágban, vagy akár a város peremén sátorszerű tákolmányokban menedéket kereső embereknek is rendszeresen segítettek. 2023-ban 1.000 hajléktalan személy részesült valamilyen formájú segítő szolgáltatásban. 2023-ban összesen 135 324 alkalommal segítettünk étkeztetési, vagy élelmiszeradománnyal.

A mindennapi ételosztások során kiosztott étel mellett több mint 5 000 adag meleg ételt adtunk a rászorulóknak rendkívüli, adventi ételosztásunkon.

Segítségnyújtás hajléktalanoknak

Hosszútávú esélyteremtés

Kiút a szegénységből

5 városban (Budapest, Kastélyosdombó, Miskolc, Orosháza, Szolnok) működtetünk átmeneti otthonokat lakhatásukat vesztett családok számára. Ezek az intézmények a családok együttmaradását szolgálják, és segítenek a továbblépésben is.

2023-ban tovább folytatódott reintegrációs modellprogramunk Kastélyosdombón. A speciális családok átmeneti otthonába költözők mezőgazdasági és állattenyésztési ismereteket sajátítanak el, majd az állami szociális ellátórendszer függőségéből kitörve, önálló új életet kezdhetnek a Segélyszervezet által biztosított Sorsfordító házakban. A szociális gazdaság, a háztáji növény és állattartás mellett, gyógynövény felvásárló- és szárító központtal rendelkezik, továbbá a sajtkészítés mellett egy különleges mezőgazdasági projekt kínál bevételi lehetőséget rászoruló családok számára a Somogy megyei településen és a kistérségben. Ez a 2018-ban létrehozott komlóültetvény, amivel újraindult a sör legfontosabb ízesítőjének termelése Magyarországon. A Heinekennel közösen megvalósított kezdeményezéssel egy kereskedelmi szempontból hosszú távon fenntartható programot valósítunk meg, amely hozzájárul a termesztésben résztvevő hátrányos helyzetű családok megélhetéséhez is. A modellprogramot több családok átmeneti otthonában is elterjesztjük az országban (Miskolc, Szolnok, Mosonmagyaróvár). Az érintett szülők munkaerőpiaci fejlesztésben, a gyerekek egyéni és csoportos fejlesztésekben vehettek részt. A program helyszínei Vizsoly és Boldogkőújfalu településeken is folytatódnak, ahol szintén megjelentek az ezen a módszertanon alapuló tevékenységek.

Kiút a szegénységből

Felzárkózó Település program

A Felzárkózó Település program 4 településen indult a 2019-es évben, a 2022-es évben már összesen 11 település kapcsolódott be a programba (Kastélyosdombó, Lakócsa, Boldogkőújfalu, Vizsoly, Pusztakovácsi-Kürtöspuszta, Felsődobsza, Novajidrány, Zádor, Somogyfajsz, Drávagárdony és Pere). 2023-ban 2 új település: Rinyaszentkirály, Nagykinizs kapcsolódtak be a Felzárkózó Település programba. A „Jelenlét pontok” által kialakított szolgáltatásokat közel 2550 fő vette igénybe. A korábban elkészített diagnózisok és cselekvési tervek alapján tovább zajlik a projektben nyújtott szolgáltatások kialakítása és végrehajtása. A helyszíni jelenlét tovább erősödött, a helyi ellátórendszerek fontos szereplőjévé váltunk. Folyamatosan zajlanak a gyermekfejlesztő foglalkozások: fejlesztőpedagógus, gyógypedagógus és logopédus bevonásával, amelyekre egyre nagyobb igény mutatkozik. Továbbra is fontos és kiemelt feladat a foglalkoztatás erősítése és a lakhatási körülmények javítása, a Segélyszervezettel kapcsolatban álló családok mozgósítása, munkaerőpiacra jutásuknak segítése, valamint a szolgáltatások, programelemek járási szintre való bővítése.

Felzárkózó Település program

Segítség szenvedélybetegeknek

A szenvedélybetegséggel küzdő embertársaink támogatása, megerősítő, tanácsadó szolgáltatások nyújtása kulcsfontosságú feladata szervezetünknek. Szociális szakembereink országosan 5 különböző helyszínen segítik az alkohol, drog, illetve játékszenvedély miatt nehéz helyzetbe került embereket és családtagjaikat. A korrektív szolgáltatások mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a megelőző programokra is. Szolnoki addiktológiai központunk szervezésében középiskolások vehettek részt szenvedélybetegséggel kapcsolatos előadásokon, valamint a több éve sikeresen futó Játék határokkal program keretében az ország több pontján zajlottak olyan prevenciós programok és klubfoglalkozások, melyek a játékszenvedély megelőzését tűzték ki célként. A Játék határokkal immár 11 éve működő, hiánypótló komplex program a szerencsejáték-függőség kezelésében és megelőzésében. Ennek keretében iskolai és tanodai prevenciós programokat, valamint 7 helyszínen függők és hozzátartozóik számára önsegítő csoportokat és egyéni esetkezeléseket végeznek munkatársaink. A program részét képezi az Információs Pontok hálózata. Ennek célja, hogy hangsúlyossá váljon a fő üzenet: van segítség, van hely, ahol ezzel a betegséggel foglalkozni tudnak.

Segítség szenvedélybetegeknek

Segítség pszichiátriai betegeknek

Fontos feladat pszichiátriai betegséggel küzdő embertársaink támogatása, megerősítő, tanácsadó szolgáltatások nyújtása. Segélyszervezetünk szakemberei 2 városban, Egerben és Szolnokon segítik Pszichiátriai Betegek Nappali Intézményében a betegeket és családtagjaikat.
Központjaink elsődleges célja egy megtartó, támogató közeg létrehozása, melynek keretében a pszichiátriai problémákra jellemző elmagányosodás érzése feloldható, enyhíthetőek a hospitalizációs hatások, és csökkenthető a kórházi visszaesések gyakorisága, időtartama. Hosszú távú célunk pedig az, hogy elősegítsük a betegek társadalomba való visszailleszkedését.

Segítség pszichiátriai betegeknek

Önkéntesség

Önkéntesség

Számunkra az önkéntesség alapvető érték. Mindennapi tevékenységünk során önkénteseink elkötelezett munkája 2023-ban is nélkülözhetetlen segítséget jelentett: krízishelyzetek enyhítésében, az adománygyűjtéseknél és szemléletformálásban, különféle rendezvényeken, valamint szociális munkánk támogatásában. Kortól és érdeklődéstől függetlenül – diákoktól az aktív nyugdíjasokig – sokaknak tudtunk testhezálló önkéntes lehetőséget kínálni 2023-ban is.

Tovább nőtt a vállalati önkéntességet vállaló cégek száma. Széleskörű tevékenységünkön és országos szociális intézményhálózatunkon keresztül számos lehetőséget kínáltunk partnereinknek arra, hogy egy vagy akár többnapos program keretében a vállalat segítő szándéka valós értékteremtésben tudjon megnyilvánulni. Minden programot precíz tervezés és alapos előkészítés előzött meg, hogy a nap végén mindenki átélhesse az eredményes, jól végzett munka örömét. A munkatársak új szerepben ismerhették meg egymást, így ezek az akciók csapatépítő tréningként is népszerűek voltak.

Önkéntesség

A szeretet nem árt

2023-ban is kiemelt figyelmet fordítottunk a kapcsolati erőszak megelőzésére, kezelésére. A kifejezetten kapcsolati erőszak áldozataival foglalkozó intézményeink évről évre fejlődnek, szolgáltatási palettájuk bővül. Az áldozatokat segítő ellátórendszerünk 3 krízisközponttal, 2 félutas házzal, 3 titkos menedékházzal, 1 online tanácsadó szolgáltatással és 4 krízisambulanciával segíti a kapcsolati erőszak áldozatait.

Az elmúlt évben a Segélyszervezet krízisambulanciáit 782 személy kereste fel tanácsadás céljából, és a krízisambulancia szakemberei összesen 3695 tanácsadási alkalmat biztosítottak az áldozatok számára. Az erőszak elől menekülő nőknek és gyermekeiknek menedéket adó intézményeinkben összesen 302 főnek adtunk lakhatást és oltalmat. Az általunk létrehozott oldalon (www.aszeretetnemart.hu) elérhető a Segélyszervezet anonim tanácsadása, valamint sok hasznos információ az áldozatok, valamint az őket segítő szakemberek számára. 2023-ban 466 fő vette igénybe az online tanácsadást. Az év októberétől pedig már pénzügyi szakértő is segíti a bántalmazó kapcsolatban élőket az Online Anonim Tanácsadás felületünkön. A kapcsolati erőszak áldozatinak kilépési szándékát sokszor megnehezítik, sőt ellehetetlenítik a közös pénzügyek, az együtt felvett hitelek, az anyagi nehézségek. Hasonló célokat szolgál a Pénzügyi Kisokos kiadvány is, amelyet minden intézményünkbe eljuttattunk, így részletesen személyesen tájékozódhatnak az érintettek a válás esetén felmerülő pénzügyi kérdésekről.

2023-ban is tovább folytatódott a heti rendszerességű kommunikáció a Szeretet nem árt Facebook és Instagram oldalainkon, hogy bátorító, motiváló, elgondolkodtató üzenetekkel is segítsük a bántalmazó kapcsolatban élő személyeket és környezetükben élőket.

Nemzetközi tevékenységünk – 2023

Magyar segítség az ukrajnai háborúban

Az ukrajnai háború miatt szükséget szenvedők megsegítése

Az Ukrajnában 25 éves jelenléttel bíró Segélyszervezetünk a háború kitörését követően azonnal megkezdte humanitárius segélyprogramját mind Ukrajnában, mind pedig Magyarországon. Országos adománygyűjtést hirdettünk és megszerveztük a segítségnyújtás logisztikai hátterét is. Ukrajnában mára országos jelenlétet építettünk ki: beregszászi központunk mellett először Lvivben, majd Kijevben és Dnyiproban hoztunk létre humanitárius irodát. Ezeken keresztül, illetve helyi partnerhálózatunkkal való együttműködésben nyújtunk segítséget Ukrajna 22 megyéjében, a keleti Harkivtól a kárpátaljai Beregszászig. Helyszíni beágyazottságunknak, illetve több évtizedes tapasztalatunknak köszönhetően vezető szerepet töltünk be az ACT Alliance nemzetközi szövetség nagyszabású ukrajnai segélyezési tevékenységében.

 

Humanitárius segítség

Humanitárius segítség

Az ellátási láncok akadozása és a belső menekültek áradata óriási humanitárius szükségleteket eredményezett az első napokban, ezért elsődleges fontosságú volt a sürgősségi élelmiszer és nem élelmiszer jellegű segélyáruk biztosítása a nélkülöző lakosság számára. Ennek érdekében a Segélyszervezet raktárbázisokat és logisztikai központokat hozott létre Budapesten, Beregszászon és Lembergben, melyeken keresztül sokszor olyan, nehezen megközelíthető és frontvonalon fekvő területeken is célba juttatott segélyárut, mint Herszon. Az Ökumenikus Segélyszervezet országszerte több, mint 300 menekültszállást támogatott tárgyi adományokkal, többet pedig alapvető háztartási gépekkel, eszközökkel is felszerelt és téliesített. A Herszonban kialakított folyamatos jelenlétnek köszönhetően már a nova kakhovka-i gát felrobbanásának napján segíteni tudott az elárasztott területeken élőknek.

Pszichoszociális segítségnyújtás

Pszichoszociális segítségnyújtás

A fizikai egészségen felül az Ökumenikus Segélyszervezet számos módon támogatja a háború borzalmait elszenvedők pszichés és mentális egészségének megőrzését, ápolását Ukrajna egész területén. Az ingyenes jogi tanácsadástól a közösségi eseményekig, a sportprogramoktól a művészeti- és pszichoterápiáig a Segélyszervezet és helyi partnereinek programjai arra törekednek, hogy az egyének, családok és közösségek ellenálló- és alkalmazkodó képességét megerősítsék annak érdekében, hogy ők a háború hosszú távú hatásaival szemben is megőrizzék lelki egészségüket.

Készpénzes segítségnyújtás

Készpénzes segítségnyújtás

Fontos szerepet tölt be a Segélyszervezet programjában a készpénzes támogatás, ami a legrugalmasabb segítséget biztosítja a háború miatt nélkülözők részére. Az Ökumenikus Segélyszervezet kétféle támogatást lehetővé tevő készpénzes módszert kínál a háború miatt nélkülözésre és spórolásra kényszerült embereknek Ukrajnában. Arra törekszik, hogy a Többcélú Készpénzes Segítségnyújtás (MPCA) útján úgy teremtsen létbiztonságot, hogy a rászorulók megőrizhessék méltóságukat és a választás szabadságát. Az MPCA kedvezményezettjei három havi támogatást kapnak meg egyben, azaz összesen 10800 hrivnyában részesülnek. A Készpénzes Krízis Támogatás pedig azoknak kínál nagyobb összegű kifizetéseket, akik olyan kiadásokkal néznek szembe, melyeket sem saját költségből, sem az MPCA által biztosított összegből nem tudnak fedezni. Ilyen módon összesen 2.984 személy részesült támogatásban Ukrajna 11 megyéjében.

Krízishelyzetben lévő lakosság támogatása Harkovban, továbbá Lviv, Herszon, Odessza és Mikolajiv megyékben

Krízishelyzetben lévő lakosság támogatása Harkovban, továbbá Lviv, Herszon, Odessza és Mikolajiv megyékben

A projekt célja, hogy életmentő multiszektorális segítséget nyújtson az ukrajnai háború sújtotta embereknek, konkrét választ adva az újonnan felszabadult területek szükségleteire, a Nyugat-Ukrajnába irányuló növekvő vándorlásokra és adott esetben a tél kihívásaira. A projektet két megyében valósul meg: Lviv megyében, ahol jelenleg egyre több belső menekült keres otthont, valamint olyan újonnan felszabadult területeken, ahol óriási igények és infrastrukturális kihívások vannak, különösen a téli időjárás miatt (Kharkivska). A projekt keretében a Segélyszervezet 2023-ban kályhák, elsősegélydobozok, lámpák osztását, valamint menekülteket befogadó központok támogatását hajtotta végre.

Fejlesztés és helyreállítás

Fejlesztés és helyreállítás

A háború elhúzódása miatt az Ökumenikus Segélyszervezet nagy hangsúlyt fektet a hosszútávú projektekre az újjáépítés és fejlesztés területén a harcok sújtotta ukrajnai településeken. A magyar kormánnyal stratégiai együttműködésben Bucsában mentőállomást, Zahalciban pedig konténeróvodát adott át és megkezdte a település középiskolájának felújítását. Szinyakban egy postai és önkormányzati funkciókkal is bíró egészségügyi központ megépítésén is dolgozik a szervezet. A kárpátaljai Nagyszőlősön egy régi kollégium épületét teljeskörűen felújítva 200 fős menekültszállást, Beregszászon pedig 4 egyedülálló, többgyermekes anya számára biztonságos átmeneti tartózkodást nyújtó anyaotthont hozott létre a Segélyszervezet. Az oktatási- és szociális intézmények, illetve menedékhelyek, óvóhelyek felújítása vagy létrehozása mellett 530, háborúban megsérült magánház rendbehozatalához is hozzájárult az Ökumenikus Segélyszervezet.

Segítségnyújtás a Magyarországon tartózkodó menekültek részére

Segítségnyújtás a Magyarországon tartózkodó menekültek részére

A fővárosban, a 2022 júliusában létrehozott és azóta is működő Ukrajnai Menekülteket Támogató Központ, a megnyitása utáni évben is nagy szerepet játszott a Segélyszervezet menekültekkel végzett munkájában. Az intézmény egyrészt olyan kézzelfogható támogatással segíti a menekülteket, mint élelmiszercsomagok, higiénés eszközök, ruházati termékek, berendezési tárgyak vagy gyermekápolási termékek, amelyekkel 2023-ban közel több mint 4000 embert sikerült elérni. A 2000 kiosztott csomag havonta nagyjából 1 000 fő mindennapjait tette élhetőbbé. Másrészt kiemelt hangsúlyt helyez az integrációt segítő szolgáltatásokra is a jövőjüket Magyarországon tervezők számára. A szociális munka kiemelt figyelmet kapott a Segélyszervezet szolgáltatásai között: 350 esetben nyújtottak segítséget szakemberek a háború elől menekülőknek, akiknek a mindennapi életükben elakadásuk volt nyelvi akadályok, egészségügyi problémák vagy egyéb okokból.

Segítségnyújtás több nemzetközi régióban

IRAK

Az Ökumenikus Segélyszervezet 2003-ban indította első iraki segélyprogramját, ezt követően 2014-től kezdődően az Iszlám Állam térnyerése után belső menekülteket és szír menekülteket támogatott. A kedvezményezett célcsoportok közül kiemelkedtek a keresztény és jazidi közösségek, melyek néhány nap leforgása alatt kényszerültek elhagyni a korábbi lakhelyüket.

A Segélyszervezet 2016 júniusában a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával erbili székhellyel nyitotta meg, melynek célja a menekültek támogatása humanitárius és fejlesztési programok végrehajtásával.

A képviselet 2023-ban megújította regisztrációját mind az iraki szövetségi, mind pedig a kurdisztáni régió területére, rendelkezik a szükséges engedélyekkel és vízumokkal, mely biztosítják a munkavégzést az ország teljes területén.

A 2023-as évben is folytatódott a 9,9 millió eurós támogatási összegű Qudra 2 projekt, melynek fő célja a menekültek, belső menekültek, lakhelyükre visszatérők és helyi közösségek megélhetésének támogatása. A projekt egyik fókuszában a megélhetési lehetőségek megteremtése és támogatása áll, mely tevékenységek főként a mezőgazdaság, valamint a mikrovállalkozások fejlesztésének területén zajlanak.A Segélyszervezet két egészségügyi központot újított fel Ninive kormányzóság Dugure (Hateen) és Sulagh településein (Iraki Köztársaság). A két egészségügyi központ rehabilitációjánka eredményeként a Szindzsár régióba visszatelepülő lakosság alapszintű egészségügyi ellátáshoz jut, amely növeli a jazidi közösség visszatelepülési szándékát, és hozzájárul a településen élők életminőségének javulásához; ezzel is elősegítve a lakosság helyben maradását. Az egészségügyi központok átadására 2023 augusztusában került sor.

<b>IRAK</b>

ETIÓPIA

A Segélyszervezet nemzetközi szerepvállalása keretében egyik stratégiai céljaként jelölte meg az etiópiai iroda megerősítését, amely alkalmas lehet arra, hogy regionális központként egyéb programok felügyelete valósuljon meg (Szomália, DRC, Kenya). A nemzetközi források bevonása érdekében a Segélyszervezet tagja az ENSZ klaszterrendszerének, illetve az ACT Alliance Etiópiai Fórumának, továbbá állandó kapcsolatot tart fenn a nemzetközi donor közösséggel.

A Segélyszervezet tevékenységi körei Etiópiában az alábbi három fő stratégiai cél köré csoportosulnak:

  • Sürgős és azonnali segítségnyújtás a polgárháborús konfliktusok és az aszály által leginkább veszélyeztetett lakosság számára a túlélés biztosítása érdekében.
  • A humanitárius segítségnyújtást igénylő milliók életének támogatása a megélhetéshez, a védelemhez és más alapvető szolgáltatásokhoz való biztonságos, méltóságteljes, elszámoltatható és méltányos hozzáférés biztosítása révén.
  • A helyi struktúrák megerősítése, állandó jelenlét biztosítása, valamint a fejlesztési tevékenységek minőségének és elszámoltathatóságának javítása az érintettek egyedi szükségleteinek jobb kiszolgálása érdekében.
<b>ETIÓPIA</b>

TÖRÖKORSZÁG

Törökország és Szíria hatalmas károkat szenvedett mind emberéletben mind anyagi javakban. A 2023. február 6-án bekövetkezett 7,8-es erősségű földrengés és az azt követő utórengések következtében több mint 50 000 ember  vesztette életét, és majdnem 2 millión maradtak fedél nélkül.

A földrengés követően az Ökumenikus Segélyszervezet azonnal megkezdte a helyszíni igényfelmérést és a török partnerszervezetekkel való helyszíni koordinációt, hogy felmérje az érintett területeket és a további segítségnyújtás legmegfelelőbb eszközeit.

Az Ökumenikus Segélyszervezet emellett adományvonalának megnyitásával adománygyűjtő kampányt indított Magyarországon, és többek között jótékonysági koncertek szervezésével törekedett minél több támogatót találni.

A kiemelkedő társadalmi szolidaritás, amit a Segélyszervezet adományozói és vállalati partnerei tanúsítottak, lehetővé tett egy olyan nagyszabású segélyprogramot, amivel egy év alatt több mint 16 000 embert segíthettek a magyar segélyszervezet munkatársai.

<b>TÖRÖKORSZÁG</b>

AFGANISZTÁN

Az Ökumenikus Segélyszervezet 23 éve, 2001 óta van jelen Afganisztánban. Az ország északi részében található Mazar-I-Sharif városban működő irodája egész évben intenzív koordinációs és szakmai munkát végzett, illetve előkészítette kabuli irodájának megnyitását.

2023 folyamán a Segélyszervezet 2 projekt végrehajtására írt alá megállapodást az ENSZ Világélelmezési Program (WFP) kabuli irodájával, továbbá az ENSZ Gyermekalapjával (UNICEF) egy programszintű keretmegállapodást kötött. A programok során 2023-ban több mint 15 ezer tonna élelmiszert osztottak ki a helyi munkatársak, illetve különböző helyi vidékfejlesztési, katasztrófamegelőzési és képzési programok valósultak meg.

A közvetlen kedvezményezettek száma 252.726 fő volt. A programok összértéke – beleértve az átadott élelmiszer és „cash for work” típusú programok értékét – meghaladta a 6 mrd forintot. 2023 folyamán a Segélyszervezet megerősítette helyi irodájának működését és biztosította, hogy a kormányzattal szükséges mértékű koordináció megfelelően valósuljon meg.

<b>AFGANISZTÁN</b>

HORVÁTORSZÁG, SZLOVÉNIA

A Hungary Helps Program támogatásával a horvátországi földrengés során megrongálódott Petrinjai I. számú Általános Iskola és a žažinai Szt. Miklós és Vitus templom újjáépítésére kerül sor. Petrinjában az összesen 20 osztályos általános iskola 339 gyermeket tud befogadni Glina középiskola pedig 149 diákot, így összesen a tanárokkal és a személyzet többi tagjával együtt a humanitárius segítségnyújtási projektek 580 közvetlen kedvezményezettet érintenek.

Augusztus 4-én Szlovéniát is elérő vihar megdöbbentően súlyos károkat okozott, miután az ország északkeleti és középső részén huszonnégy óra alatt egy havi csapadékmennyiség esett le. Az extrém időjárás számos helyen villámárvizeket és földcsuszamlásokat okozott, több ezer embert kellett evakuálni, a hatóságok több halálos áldozatról is beszámoltak.Az Ökumenikus Segélyszervezet első körben azonnali gyorssegéllyel támogatta az ítéletidő által érintett közösségeket. A támogatás második fázisában a károk felmérését követően a családok számára tisztító és építkezési kiseszközök, illetve konyhai gépek (hűtőszekrény, fagyasztó, gáztűzhely, mosógép stb.) beszerzése, valamint a tél közeledése miatt a fűtési rendszerek felújításához szükséges munkálatok megvalósítása történt meg.

<b>HORVÁTORSZÁG, SZLOVÉNIA</b>
  • Közhasznúsági beszámoló – 2023 604,45 KB Letöltés
  • Részletes szöveges beszámoló 2023-ról 5,54 MB Letöltés
  • Könyvvizsgálói jelentés – 2023 171,38 KB Letöltés